Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

DKK- Dyskusyjny Klub Książki

              We wtorek 16 kwietnia br. odbyło się kolejne spotkanie DKK w naszej bibliotece. Czytelniczki Czytelniczki rozmawiały na temat opowiadań zawartych w książce Marii Dąbrowskiej pt. "Ludzie stamtąd". "Książka to zbiór opowiadań o osobach skupionych wokół majątku ziemskiego w Rusocinie. Lecz to nie państwo, właściciele ziemscy, są tu głównymi bohaterami, lecz przede wszystkim chłopi: najemcy, wyrobnicy, służba.  Tom ukazujący los tych ludzi, niełatwy wszak, bo naznaczony ciężką pracą, gwarantującą bynajmniej nie luksus i poważanie. A przecież to ludzie tacy jak wszyscy : przepełnieni miłością, oślepieni namiętnością, zniewoleni nałogiem, obarczeni chorobą bądź marzeniem bez nadziei na jego realizację. Ludzie młodsi i starsi, samotni w otoczeniu najbliższych, pełni życia i wiary w przyszłość, ale i sponiewierani przez różne życiowe przeciwności, zniechęceni, zdeprymowani".     

 

 

 

          12 marca br. czytelniczki spotkały się w bibliotece by podyskutować o książce Andrzeja Gumulaka pt. "Drugie piętro". "To książka o przyjaźni dwóch kobiet, które pochodzą z tego samego miasta. Bohaterki powieści to dwie starsze panie. Obie były w czasach młodości znanymi artystkami. Helena, młodsza z pań, była słynną śpiewaczką operową. Występowała na najsłynniejszych scenach europejskich. Lidia zaś była utalentowaną primabaleriną. Wybrała robienie kariery za żelazną kurtyną, w krajach bloku socjalistycznego ze względu na fakt, iż była narzeczoną wiceministra i tylko występy w tej części świata nie zrujnowałyby mu kariery, która przypadła na czasy PRL-u. Obie kobiety połączył koszmar wojny, a rozdzielił mężczyzna. Czy stojąc u progu kresu życia można naprawić błędy popełnione wiele lat wcześniej?"......  Polecamy.

 

 

 

         We wtorek 13 lutego br. czytelniczki spotkały się na kolejnym spotkaniu DKK. Omawiały książkę Gabrieli Gargaś pt. "Wpadka roku". "Książka to kolejna część z cyklu kobiety nieidealne. Główna bohaterka Tatiana, kobieta po 40-tce, matka dwóch odchowanych synów, "zalicza wpadkę" ze swoim mężem.  Cóż za szczęście! A może niefart i katastrofa? Dodatkowo pojawia się kolejne wyzwanie. Tatiana i jej mąż nie tylko muszą przygotować się na bycie ponownie rodzicami ale jednocześnie dziadkami!  Oprócz zmian w życiu Tatiany, autorka dużo czasu poświęca jej przyjaciółce Darii". Polecamy.

 

 

 

 

          Kolejne spotkanie DKK odbyło się 16 stycznia 2024 roku. Czytelniczki omawiały książkę pt. "Mistrzowie opowieśći. Święta, święta....." To ciekawa książka, która przypomina, że warto czasem się zatrzymać. Sięgnąć po dobrą lekturę. Przemyśleć to i owo. Dać sobie chwilę na refleksję, szczególnie w okresie bożonarodzeniowym, ale i nie tylko. Choć autorzy posługują się różnymi językami, to łączy ich jedno - patrzą na świat oczami wiecznie zaciekawionego dziecka, pełnego zachwytu i zdziwienia, choć świat wokół zdaje się coraz bardziej szalony.

 

 

 

 

    We wtorek 12 grudnia br. czytelniczki spotkały się w bibliotece by podyskutować na temat książki Joanny Kuciel - Frydryszak pt. "Chłopki. Opowieść o naszych babkach". Książka zabiera nas na dawną wieś. Wieś, z której pochodzi większość naszych prababć. Kobiet, których życie nie było usłane różami. Od najmłodszych lat wyganiane do pracy, by paść gęsi czy krowy. Mające ograniczone możliwości edukacji czy obrony przed molestowaniem. Sprzedawane za morgi i warte tyle ile ich posag. Marzące o lepszym losie a otrzymujące niewyorażalnie ciężki żywot. Rodzące kilka - kilkanaście dzieci, opiekujące się domem, pracujące w polu i dogadzające swemu mężowi, bo przecież za ostatnie pieniądze trzeba mu kupić tytoń a nie jedzenie. Pragnące lepszego życia dla swych dzieci ale yeż dla siebie. Kobiety, które uciekały na obczyznę na zarobek, które cichaczem się buntowały o lepsze jutro. Bardzo ciekawa, polecamy.

 

 

        16 listopada br. czytelniczki spotkały się na kolejnym spotkaniu DKK w naszej bibliotece. Omawiały książkę Julii Fiedorczuk pt. "Pod słońcem". "W centrum tej opowieści znajdują się Misza i Miłka, ich niełatwe małżeństwo i życiowa droga, ale za sprawą wspomnień głównych bohaterów czytelnik podróżuje w czasie - do okresu przedwojennego i strasznych epizodów wojennych, oraz przestrzeni - spod Białegostoku do Warszawy, a nawet za Ural. Dzięki szkatułkom pamięci ożywają postaci z przeszłości: ojciec Miszy, Zofia - pierwsza wielka miłość Miszy, nauczyciel Franciszek, który rozbudził w nim pasję do literatury, Marianna Zającowa nazywana kochanicą diabła. Wśród opisanych osób znajdziemy postacie żyjące w nierozerwalnej, naturalnej łączności z przyrodą, oraz takie, które zdają się żyć jedynie w świecie lektur, wspomnień i przemyśleń. Jukia Fiedorczuk kreśli niezwykle barwne i oryginalne portrety ludzi składające się na esencję wielokulturowego, wielojęzycznego i pełnego sprzeczności Podlasia".  Warto przeczytać...

 

 

 

          W czwartek 19 października br. uczestniczki Dyskusyjnego Klubu Książki spotkały się by podyskutować na temat przeczytanej książki Adama Wajraka pt. "Na północ". "To książka, w której poznamy przedewszystkim florę i faunę północnych regionów. To, co autor kocha. to, co zawsze w bezwarunkowy sposób przyciąga jego uwagę. "Na pólnoc" uczy przede wszystkim tego, by docierać do Arktyki z pokorą i szacunkiem. Tam walczą o życie rośliny i zwierzęta, które podporządkowują się bardzo konkretnym i niezwykle surowym prawom. To również miejsce, w którym obcowanie z przyrodą staje się dużo bardziej intensywne. Adam Wajrak opowiada Północ przede wszystkim poprzez przejawy życia natury. I jest to wędrówka fascynująca, podczas której można się dowiedzieć czegoś, o czym na co dzień nie miało się pojęcia."  Polecamy.

 

 

 

 

        Czytelniczki naszej biblioteki spotkały się 14 września br. by omówić i podzielić się wrażeniami po lekturze książki pt. "Mistrzowie opowieści o miłości". "Książka zawiera zbiór wysokich lotów opowiadań, które otwiera jeden z najpiękniejszych sonetów Szekspira. "Nie ma miejsca we wspólnej dwojga serc przestrzeni/ Dla barier, przeszkód" - czy rzeczywiście istnieje taka miłość, której nic nie jest w stanie odmienić? Być może w literaturze tak się właśnie dzieje, ale znakomici autorzy zgromadzeni w tym zbiorze pokazują nam nie zawsze to wymarzone, baśniowe oblicze miłości. Znacznie częściej jest skomplikowana, niezgodna z oczekiwaniami, przynosząca ból i cierpienie".

 

 

 

 

 

 

 

 

 

             

 

 

 

        10 sierpnia br. czytelniczki spotkały się na kolejnym spotkaniu DKK w naszej bibliotece. Omawiały książkę Lars Mytting pt. "Siostrzane dzwony". "Książka to historia zbudowana na legendzie o dwóch syjamskich siostrach i odlanych po ich śmierci dzwonach, które towarzyszą mieszkańcom niewielkiej norweskiej wioski a szczególnie rodowi Hekne w ich codziennym życiu ostrzegając przed zagrożeniem lub ogłaszając zarówno doniosłe chwile jak i zwyczajną codzienność. Skomplikowana relacja trojga bohaterów, których połączył trójkąt miłosny jest tak naprawdę tłem wyjątkowej opowieści o zderzeniu świata pogańskiego z chrześcijańskim, tradycji z nowoczesnością, pragmatycznego podejścia z porywami serca i namiętności. Lars Mytting zabiera nas w podróż do XIX wieku, czyli czasów chrystializacji Norwegii zatopionej w nordyckich wierzeniach. Wartość, piękno i znaczenie sztuki oraz dziedzictwa kulturowego wybrzmiewa w jego opowieści z pełną mocą."  Polecamy. 

 

 

 

 

       W kolejny czwartek , tym razem 13 lipca br. omawiałyśmy na spotkaniu DKK książkę Natalii Ginzburg pt. "Słownik rodzinny". "Każda rodzina ma swój osobny zestaw charakterystycznych powiedzonek i skrótów myślowych, które są zrozumiałe tylko dla jej członków. Takich właśnie zdań wyszukała w swoich wspomnieniach włoska pisarka Natalia Ginzburg i za ich pomocą przedstawiła nam w swej książce intymny i pozbawiony humoru portret bliskich".

 

 

 

 

           W dniu  22 czerwca br.  czytelniczki spotkały się by podzielić się opinią na temat przeczytanej książki Lucy Maud Montgomery pt. "Anne z Zielonych Szczytów". Książka, w której bohaterką jest Ania Shirley, rudowłosa dziewczynka, która zamieszkała na Zielonym Wzgórzu. Bohaterka, która podbiła serca wielu czytelniczek, a książka "Ania z Zielonego Wzgórza" na dobre zagościła w wielu domach. Książka z nowym tytułem, to nowe tłumaczenie, w którym Anna Bieńkowska nie bała się i wzburzyła Zielone Wzgórza .....

 

 

 

 

 

       W czwartek 18 maja spotkaliśmy się w bibliotece by wymienić się opiniami na temat książki Dominiki Słowik pt. "Samosiejki". "Książka to zbiór niezwykłych opowiadań. Różnorodne i wielobarwne historie, w których autorka podaje pod rozwagę sens istnienia człowieka bez natury. Pandemia pokazała, że przyroda bez człowieka odżywa, anektując opustoszałe miejskie przestrzenie. Kiedy ludzie izolowali się domach, flora i fauna bez trudu wypełniały pustki. Czy może to działać w drugą stronę? Czy poradzimy sobie bez natury? Obyśmy nigdy nie musieli tego sprawdzać?". Polecamy.

 

 

 

 

 

 

 

          Dnia 20 kwietnia br. czytelniczki spotkały się by podyskutować o książce Toshikazu Kawaguchi pt. "Zanim wystygnie kawa". "A gdyby móc cofnąć się w czasie? Gdyby mieć możliwość choć na chwilę wrócić do przeszłości i spróbować coś wyjaśnić, czemuś zaradzić, spotkać się z kimś, może po raz ostatni..... Mała kawiarnia w Tokio pozwala swoim klientom na podróż w czasie. Pod warunkiem, że wrócą, zanim wystygnie kawa. Powieść ta, to cztery wzruszające, niezwykle subtelne opowieści o czterech osobach, które mają nadzieję skorzystać z takiej sposobności." Polecamy.

 

 

 

       W czwartek 16 marca br. czytelniczki w bibliotece omawiały książkę Evy Garcia Saenz de Urturi pt. "Akwitania". "Akcja książki rozpoczyna się w 1137 roku. Książę Akwitanii, najbogatszego regionu Francji, zostaje zabity w Composteli. Jego ciało przybiera niebieski kolor, nosi ślady normandzkiej tortury zwanej "krwawym orłem". Jego córka Eleonora pała żądzą zemsty i z tego powodu wychodzi za mąż za syna króla Francji Ludwika VI Grubego, którego uważa za mordercę ojca. Ale król umiera podczas wesela w identycznych okolicznościach. Z pomocą Akwitańskich Kotów - szpiegów akwitańskiego księstwa - Eleonora i Ludwik VII próbują dowiedzieć się, kto chciał doprowadzić do tego, by na tronie znaleźli się młodzi i niedoświadczeni władcy."  

 

 

 

 

      Szesnastego lutego br. czytelniczki spotkały się ponownie w bibliotece. Omawiały książkę Magdaleny Majcher pt. 'Obcy powiew wiatru". "Książka to wielopokoleniowa, pasjonująca saga o rodzinie, która po wojennej zawierusze odnalazła swoje miejsce na ziemi w Ustroniu Morskim. Marcjanna Zielczyńska żyje beztrosko - spędza czas z przyjaciółkami, marzy o wielkiej miłości, planuje swoją przyszłość. Kiedy zaczyna się wojna, wszystko się zmienia. Świat, który znała i kochała przestaje istnieć. Dziewczyna musi puścić swoje rodzinne strony i wyruszyć w podróż w nieznane, aby odnaleźć nowy dom. Wzruszająca opowieść inspirowana losami tysięcy Kresowiaków, którzy z dnia na dzień utracili coś o wiele cenniejszego niż majątek - spokój i miejsce do życia". Polecamy.

 

 

 

 

 

      W czwartek 19 stycznia na kolejnym spotkaniu DKK w naszej bibliotece spotkały się czytelniczki, by podyskutować o książce Iny Lorentz pt. "Wędrowna aptekarka". Książka opowiada o perypetiach głownej bohaterki Klary, która po tajemniczym zniknięciu ojca i brata postanawia pójść w ślady ojca i pracować jako wędrowna aptekarka.  Książka ciekawa, warto przeczytać.

 

 

 

 

        W grudniowy czwartek czytelniczki spotkały się w bibliotece na spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki. Dyskutowały o książce Katarzyny Franus pt. "Osobni". "Mateusz, dyrektor handlowy międzynarodowej korporacji, wiedzie w Warszawie hulaszcze życie niemłodego już singla i unika bliskich relacji. Tymek, osierocony chłopiec z górskiej wioski, marzy o starcie w lokalnym półmaratonie, ale organizatorzy się nie zgadzają, bo ma tylko dziesięć lat i brakuje mu opiekuna. Kinga, biegaczka amatorka, do tej pory sprawna i silna - teraz jednak przerażona zbliżającą się menopauzą - ucieka z miasta, by w beskidzkiej ciszy odzyskać spokój. Czy przypadkowe spotkanie z dala od miejskiego zgiełku i pośpiechu odmieni życie tej trójki? "Osobni" wzruszają i dowodzą, że czasami warto się zatrzymać, żeby sprawdzić, czy po drugiej stronie lęku czeka szczęście."  Polecamy.

 

 

 

 

 

          Siedemnastego listopada br. spotkały się w bibliotece czytelniczki by podyskutować na temat przeczytanej książki Tatiany Polakowej pt. "Paląc za sobą mosty". "Bohaterką książki jest Żenna. W Wenecji w  wąskiej starej uliczce ginie zasztyletowany ojciec bohaterki. Po tragedii okazuje się, ze w rodzinie skrupulatnie ukrywa się tajemnicę. Właśnie przy próbie jej odkrycia zginął ojciec. Kluczem do ponurej zagadki jest paczka starych listów i notes. Bohaterka wraz z siostrą próbują zidentyfikować wroga rodziny i do niego dotrzeć. W trakcie niebezpiecznych perypetii obie zakochują się w tym samym mężczyźnie..."  Ciekawa książka, polecamy.

 

 

 

 

 

 

          W czwartek 20 października br. czytelniczki spotkały się w bibliotece na spotka niu DKK. Omawiały książkę Ewy Stachniak pt. "Szkoła luster".  "Książka "Szkoła luster" to powieść obyczajowa przepełniona bólem, stratą, a także pokazująca Wersal, który dla wielu młodych kobiet stał się więzieniem, gdzie były bezwzględnie wykorzystywane. Książka przedstawia nam losy trzynastoletniej wtedy Veronique, która jest wysłana do Wersalu, aby tam służyć Ludwikowi XV. Nie sądziła jeszcze, że jej praca będzie polegala na zadowalaniu bogatych mężczyzn, którzy będą ją wykorzystywać wtedy, kiedy oni będą mieli na to ochotę."  Polecamy.

 

 

 

 

 

           Piętnastego września czytelniczki spotkały się i omawiały książkę Ali Smith pt. "Jesień". "Książka często bywa określana mianem książki "brexitowej", ponieważ trafia na rynek w październiku 2016 roku, niedługo po przeprowadzeniu referendum. Po części tym właśnie jest, ale głównie w ujęciu symbolicznym - nie ma tu bezpośredniego komentarza politycznego czy gospodarczego. Mierzy się z emocjami społeczeństwa w skali mikro i makro, podkreślając głównie towarzyszący im chaos i poczucie rozczarowania, niezależnie od rodzaju oddanego głosu. Autorka bawi się czasem, przeskakując między przeszłością a teraźniejszością. Czasami trudno uchwycić moment, w którym właśnie się znajdujemy, odróżnić wspomnienie od wyobrażenia, złudzenie od rzeczywistości i co jest realne, a co stanowi wymyśloną (ale wczle przez to nie mniej prawdziwą) historię.

 

 

 

      W czwartek 25 sierpnia br. czytelniczki spotkały się na kolejnym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki. Omawiały książkę Marka Niedźwieckiego pt. "Dyrdymarki". "Książka to są takie zwyczajne, bezpretensjonalne pogaduchy, w których obok najzwyklejszych historii prosto z życia, jakie można opowiadać kumplom przy kawie czy winie - o paleniu (a raczej niepaleniu) papierosów i "trawki", o smażeniu mielonych, o segregowaniu śmieci, o wyprawie do NRD w 1973 roku, o radioodbiornikach z przełomu lat 60 - 70, na których nie można było jeszcze łapać Trójki - przewijają się opowieści z czterdziestu lat radiowego życia : o wywiadach z Madonną i Lionelem Richie, o czytaniu wierszy Poświatowskiej na antenie i omijaniu cenzury...." To wszystko w jednej książce. Ciekawa, polecamy.

 

 

 

 

      21 lipca br. czytelniczki spotkały się w bibliotece by podzielić się wrażeniami i podyskutować o książce Kamila Janickiego pt. "Damy Władysława Jagiełły". To kolejna publikacja autora wiernego swojemu stylowi opowiadania o historii, przedstawiania ciekawych, acz zapomnianych postaci historycznych. W książce poznajemy władcę, bohatera pokonującego Zakon Krzyżacki w bitwie pod Grunwaldem, z perspektywy jego związków i relacji panujących na dworze. To kolejna książka z serii o wielkich kobietach na dworach, o których historia powszechna zapomniała. To też ciekawa opowieść o czasach późnego średniowiecza.  Polecamy.

 

 

 

 

       W czwartek 9 czerwca br. czytelniczki spotkały się na kolejnym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki. Omawiały książkę Philippy Gregory pt. "Mokradła". Akcja książki dzieje się w Angli, w kraju gdzie toczy się wojna domowa, jej echa docierają nawet na odludne mokradła południowego wybrzeża. Trwają polowania na czarownice. To niebezpieczne czasy dla kobiet, które chcą być niezależne. Taka jest Alinor - żyje bez męża, zna się na ziołach, budzi lęk i zawiść zabobonnych wieśniaków. W noc letniego przesilenia zielarka wyczekuje na cmentarzu znaku, że jej mąż roztał się ze światem. Tymczasem pod kościołem pojawia się James, młody emisariusz, który prosi Alinor o pomoc. Kobieta przeprowadza go tajemną ścieżką przez zdradliwe bagna. Nie wie jeszcze, jak wiele przyjdzie jej zapłacić za tę znajomość ......  Ciekawa książka, warto przeczytać.

 

 

 

 

 

  Piątego maja br. czytelniczki spotkały się w bibliotece, by wspólnie porozmawiać o książce Winstona Grahama pt. "Cordelia". Akcja książki rozgrywa się w dziewiętnastowiecznym, wiktoriański klimacie. Brook Ferguson, owdowiały w tajemniczych okolicznościach i zmuszony do ponownego małżeństwa przez apodyktycznego ojca Fredericka, żeni się z piękną Cordelią, dziewczyną o silnym charakterze. Kiedy Cordelia wprowadza się do domu Fergusonów, rozpoczyna się cicha wojna o dominację między nią a teściem. W dusznej atmosferze okazałej rezydencji, w której mieszka również dwoje ekscentrycznych członków rodziny Fergusonów, dochodzi do coraz częstrzych konfliktów o błachostki, a każda drobna oznaka buntu jest traktowana jak wielka zdrada. W końcu napiecie sprawia, że Cordelia zaczyna czuć potrzebę czegoś nowego. W tym momencie w jej życiu pojawia się Stephen Crossley, dowcipny, sympatycznie uśmiechnięty właściciel teatru. Cordelia musi podjąć najtrudniejszą decyzję - lojalność czy miłość?  Polecamy.

 

 

 

     W czwartek 7 kwietnia br. czytelniczki spotkały się na kolejnym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki. Omawiały książkę Małgorzaty Rejmer pt. "Błoto słodsze niż miód", "Jest to opowieść o kraju udręczonym terrorem Envera Hoxhy, który po zerwaniu sojuszy z Jugosławią, Związkiem Radzieckim i Chinami uwierzył, że Albania może stać się samowystarczalną twierdzą komunizmu. O ludziach z dnia na dzień skazywanych na zesłanie, tylko dla tego,że urodzili się w niewłaściwej rodzinie lub szeptem w czterech ścianach próbowali samodzielnie myśleć. O krwawych buntach w obozach pracy, tragicznych ucieczkach z kraju zamienionego w bunkier, o życiorysach ofiarowanych na ołtarzu odeologicznego raju i o tych, którzy je miażdżyli, nie bacząc na konsekwencje. Układając opowieści swoich bohaterów w chór przejmujących głosów, autorka odsłania fragment najczarniejszego okresu w historii Albanii i zapisuje kolejną kartę w księdze upadku wartości humanistycznych XX wieku."

 

 

 

   Ponieważ w lutym spotkanie DKK nie odbyło się, na spotkaniu w marcu czytelniczki omawiały dwie pozycje książkowe : Gabrieli Gargaś pt. "Matka roku" i Piotra Reszki pt. "Białe płatki, złoty środek". Książka Gabrieli Gargaś jest powieścią obyczajową, która przedstawia historię Tatjany. Sytuacje, októrych czyta się w książce przytrafiają się w codziennym życiu. Narracja jest pierwszoosobowa, dzięki czemu możemy lepiej poznać bohaterkę, zajrzeć do jej serca i głowy. Dzięki temu Tatjana wydaje się prawdziwa, niczego nie owija w bawełnę. Czy nasza bohaterka przekona się, że ideały nie istnieją?  Druga zaś pozycja to zbiór reportaży, historii o miłości, patriachacie, dziedziczonej przemocy, wielopokoleniowym uzależnieniu, bezduszności systemu.

 

 

             W miesiącu grudniu czytelniczki czytały i podzieliły się opinią  o książce Kate Morton pt. "Milczący zamek". "Zrujnowany zamek, trzy siostry arystokratki, jedna z nich dotknięta szaleństwem, i mroczne tajemnice .... Wszystko to rzuci na czytelników zaklęcie w tej pięknej książce".

 

 

 

 

          W czwartek 18 listopada br. czytelniczki spotkały się w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki w bibliotece. Omawiały książkkę Aleksandy Lipczak pt. "Lajla znaczy noc". "W książce rozpiętej między historią a współczesnością i między esejem a reportażem autorka dekonstruuje popularne symbole Hiszpanii ( flamenco, mozaiki, palmy), odsłaniając ich muzułmańsko - arabskie korzenie. Pokazuje, jak dzisiaj Andaluzja obchodzi się ze swoim dziedzictwem".

    

 

 

 

        W październiku odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w naszej bibliotece. Panie dyskutowały o przeczytanej książce Marente de Moor pt. "Holenderska dziewczyna". Akcja książki rozgrywa się w Niemczech w 1936 roku. Naziści dochodzą do władzy. Janna, młoda Holenderka, zostaje wysłana przez ojca do rozgoryczonego arystkraty Egona von Bottichera, który ma ją trenować w szermierce. To mężczyzna dręczony wojenną przeszłością, w którą zamieszany jest również ojciec Janny. Historia Janny to nie tylko opowieść o miłości i utracie niewinności, ale też obraz niespokojnej atmosfery zmian w historii, pełen niepewności i napięcia poprzedzającego drugą wojnę światową.

 

 

     

 

      19 września czytelniczki spotkały się w bibliotece na spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki. Dyskutowały o książce Katarzyny Enerlich pt. "Akuszerka z Sensburga". Główną bohaterką książki jest Stanisława, młoda kobieta z Mystkówca Starego w samym sercu Puszczy Białej, zbiera zioła i marzy o tym, by zostać pielęgniarką. Niestety, życie nie układa się jej tak, jak by chciała. Kiedy nagle umiera ukochany mąż Edmund, a na świat przychodzi córeczka Marianna, młoda kobieta musi stawić czoła nowym wyzwaniom i zapomnieć o marzeniach. Powieść pachnie ziołami i jest przesycona prawdziwymi opowieściami mieszkańców Prus Wschodnich. Pokazuje świat wiejskich zielarek i akuszerek, który wprawdzie już odszedł, ale wciąż jeszcze powraca w ludzkich wspomnieniach.

Na spotkaniu czytelniczki degustowały się ziołowymi herbatkami przygotowanymi przez jedną z uczestniczek. Dziękujemy i polecamy do przeczytania książkę oraz jej kontynuację w dwóch kolejnych tomach.

 

 

 

        W sierpniu br. panie z Dyskusyjnego Klubu Książki czytały książkę R. M. Romero pt. "Lalkarz z Krakowa". Akcja rozgrywa się w Krakowie 1939 roku. Za sprawą magii w pewnym sklepie z zabawkami ożywa mała lalka o imieniu Karolina. Karolina zaprzyjaźnia się z Lalkarzem, właścicielem sklepu - miłym, złamanym przez życie człowiekiem. Kiedy okupacja niemiecka zasnuwa cieniem miasto, Karolina i Lalkarz postanawiają za pomocą czarów uratować przed straszliwym niebezpieczeństwem swoich żydowskich przyjaciół, bez względu na ryzyko. Ta ponadczasowa opowieść, w której baśń i elementy folkloru splatają się z historią, pokazuje, że nawet w najmroczniejszej sytuacji można odnaleźć nadzieję i przyjaźń.

 

 

 

       W czerwcu czytelniczki Dyskusyjnego Klubu Książki czytały i podzieliły się opinią na temat książki Margaret Atwood pt. "Kamienne posłanie". W dziesięciu opowieściach autorka zapuszcza się w krainę cieni, gdzie prowadzi z czytelnikiem inteligentną grę, mieszając czarny humor ze śmiertelną powagą. Pokazuje ciemne, ale też groteskowe strony ludzkiej natury. Te historie pokazują, że każdy ma w swoim życiu taki moment i taką osobę, którą naprawdę chciałby zabić.

 

 

         W maju czytelniczki Dyskusyjnego Klubu Książki czytały książkę Carli Montero pt. "Ogród kobiet". Dwie kobiety, dwa pokolenia, dwa punkty na mapie - oto splątana historia rodziny Verelli i odkrywania tego, co w życiu najważniejsze : miłości, przyjaźni i miejsca, które nazywamy domem. Warto przeczytać, polecamy.

 

 

       W miesiącu kwietniu czytelniczki czytały książkę Kristin Hannah pt. "Zimowy ogród". Książka opisuje rodzinną historię Anje Whitson. "Meredith i Nina Whitson są tak różne, jak tylko różne mogą być siostry. Jedna zajmuje się dziećmi i rodzinną firmą, druga jest słynną fotoreporterką. Kiedy ich ukochany ojciec zapada na ciężką chorobę, trwają przy nim razem z zimną, pozbawioną uczuć matką. Przed śmiercią ojciec wymusza na żonie obietnicę : ma opowiedzieć córkom bajkę, którą rozpoczęła wiele lat temu i nigdy nie skończyła. Siostry są zaskoczone historią wielkiej miłości, która miała początek w mroźnym Leningradzie w czasie drugiej wojny światowej, zaś finał współcześnie na Alasce. Nina obcesyjnie chce poznać prawdę i to ona zmusza matkę i siostrę do wyprawy w przeszłość. Na jaw wychodzą sekrety, które wstrząsną całą rodziną".  Polecemy!

 

 

 

     W marcu czytelniczki Dyskusyjnego Klubu Książki czytały książkę Lucindy Riley pt. "Dziewczyna z Neapolu". Główna bohaterka Rosanna nie zdaje sobie sprawy, ile złych decyzji ludzie podejmują z miłości. Nie wie też, że życie to nie scena i nie ma w nim miejsca na próbę generalną, na której jeszcze można coś poprawić. Burzliwe uczucia i namiętności rozgrywające się na największych scenach operowych świata - to czytelniku znajdziesz w tej książce. Przeczytaj, warto.

 

 

 

 

           W miesiącu lutym czytelniczki czytały i wyraziły swoją opinię o książce Eleny Ferrante pt. "Zakłamane życie dorosłych". "W tej książce, w której prawda jest naprzemiennie ujawniana i ukrywana, a postacie budzą w równym stopniu miłość i nienawiść, głos autorki jest jednocześnie uspakajający, niepokojący , hipnotyzujący".  Polecamy, przeczytajcie.

 

 

 

         Nowy  2021 rok w miesiącu styczniu  czytelniczki Dyskusyjnego Klubu Książki  rozpoczęły lekturą Jarosława Dumanowskiego i Magdaleny Kasprzyk - Chevriauh pt. "Kapłony i szczeżuje. Opowieść o zapomnianej kuchni polskiej". Jest to opowieść o zapomnianej kuchni polskiej i nie tylko. Opowieść jest prowadzona w formie rozmowy dziennikarki z profesorem UMK specjalizującym się w historii kultury i kuchni. Tematem jest kuchnia staropolska - bo jedzenie jest jedną z ważniejszych dziedzin w polskim rodzinnym domu od zawsze.Na tym zna się każdy i każdy ma na ten temat wiele do powiedzenia......

 

 

 

        W miesiącu grudniu czytelniczki DKK czytały książkę Anny Karpińskiej pt. "To wszystko przez ciebie". Jest to książka o życiu. Porusza problemy wyborów, odkrywania rodzinnych tajemnic i sekretów, przyjaźni, szczerości, smutków , rozterek i przede wszystkim miłości. Bohaterowie umieją ze sobą współpracować, rozmawiać, zrozumieć się i wybaczać. Książka niesie nadzieję, optymizm i radość, przekonanie, że wszelkie problemy da się przezwyciężyć i osiągnąć sukces.

 

 

          W listopadzie  czytelniczki czytały książkę R. J. Palacio pt. "Cudowny chłopak".  Jest to inspirująca i pełna ciepła opowieść o przyjaźni, rodzinie i sile, którą ma w sobie każdy z nas. Bohater August Pullman, zwykły chłopak z niezwykłą twarzą musi codziennie mierzyć się ze światem. Walcząc o normalność dla siebie, mimochodem zmienia życie innych. Przeczytajcie - warto!

 

 

 

 

         W miesiącu październiku czytelniczki czytały i podzieliły się opinią o książce Joanny Opiat - Bojarskiej pt. "Gdzie jesteś, Leno?". Główna bohaterka Lena, dobrze sytuowana i pełna życiowego optymizmu studentka anglistyki, wybiera się z przyjaciółmi do popularnego poznańskiego klubu, po czym ..... znika bez śladu. Jej matka zgłasza na komisariacie zaginięcie dziewczyny. Tropem Leny ruszają świerzo upieczeni partnerzy, Przemysław Burzyński i Michał Majewski. Prowadzone przez nich śledztwo odkryje jednak znacznie więcej, niż bliscy dziewczyny mogliby przypuszczać ........  Na jaw wychodzą liczne nie tylko rodzinne sekrety. Polecamy.

 

 

 

    Do 1 września czytelniczki czytały książkę Paula Er pt. "Wolność jaskółki"  i  podzieliły się opinią o niej : "O wielełatwiej jest sprawować kontrolę nad drugim człowiekiem niż nad własnym życiem. Wie o tym Marek, przykładny ojciec rodziny, prezes poważnej firmy, dręczyciel i kat własnej żony. Trudno jest jednak w nieskończoność zachowywać pozory szczęścia, zwłaszcza kiedy ofiara się  buntuje i zaczyna dostrzegać, że istnieje świat poza więzieniem, którym okazał się wymarzony dom, że istnieją uczucia inne niż strach, nienawiść i upokorzenie. I że nie każdy mężczyzna jest potworem ukrytym w ludzkiej skórze". Książka ciekawa, polecamy.

 

 

       Kontynuujemy spotkania Dykusyjnego Klubu Książki na odległość. Czytelniczki do 30 czerwca br. miały przeczytać i ocenić książkę "Indie. Miliony zbuntowanych" V. S. Naipaula. Jest to książka podróżnicza. "Autor przemierza Indie, rozmawiając z ludźmi spotkanymi na drodze. Rysuje obraz kraju po dekolonizacji, w skład którego wchodzą setki, tysiące grup ludzkich, z których każda ma swój sposób na życie, myślenie, prowadzenie kraju. Wydaje się, że bunt jest nieunikniony".

 

 

 

  Ze względu na stan trwania epidemii klubowiczki nie mogły spotkać się tradycyjnie na spotkaniu DKK w Bibliotece. Mogły natomiast podzielić się wrażeniami i opinią o przeczytanej książce drogą meilową i pocztową. I tak uczyniły. Do 26 maja br. czytelniczki przekazały swoje opinie i odczucia na temat książki Umberta Eco pt. "Temat na pierwszą stronę". W książce "znajdziemy intrygę sensacyjną, kilka prowokacyjnych tez, sporo cynizmu i niemożliwie doskonałą groteskę, która spaja całość charakteryzującą się początkową wątłą akcją, nieoczekiwanie dynamizowaną i zmuszającą do zastanowienia, o czym właściwie jest ta krótka powieść. Elementy thrillera, romansu, soczysty wątek związany z manipulacjami świata mediów. Skromna, ale wielka powieść o kłamstwie, spekulacjach, o ludzkich pragnieniach porządkowania świata fragmentarycznie, ale przede wszystkim o złudzeniach i o tym, jak bardzo w każdym aspekcie naszego życia zanika zwykłe poczucie przyzwoitości i moralność". To opinia powieści znakomitego pisarza Umberta Eco przez krytyków literackich. Dla przeciętnego czytelnika - książka dość trudna i zawiła, jednak do przeczytania jej mobilizowało nazwisko autora.

 

 

 

 

 

 

   We wtorek 10 marca czytelniczki spotkały się na jubileuszowym - 120 spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki. Omawiały książkę Kristy Woodson Harvey pt. "Droga Karolino". To bardzowciągająca i emocjonująca powieść. Napisana jest w formie listów od obu matek :  biologicznej i adopcyjnej do małej dziewczynki Karoliny, przez które jest wychowywana. Matki opisują w nich swoje historie, radości i problemy, z którymi przyszło im się zmierzyć. Tłumaczą oraz jednocześnie usprawiedliwiają niełatwe decyzje jakie musiały w życiu podjąć. W książce został poruszony trudny temat jakim jest adopcja. Autorce udało się stworzyć idealny obraz rodziny, która wspiera się w tej niełatwej sytuacji i kieruje się przede wszystkim dobrem dziecka. Oczywiście jak w każdej rodzinie również i tu zdarzają się konflikty oraz chwile, gdy życie jest przytłaczające i ciężkie. Jednak jej członkowie nie poddają się i w trudnych momentach są razem. Warto przeczytać, polecamy.

 

 

 

 

 

           We wtorek 11 lutego czytelniczki spotkały się by podyskutować o książce Mathiasa Enarda pt. "Busola".  " Busola to na pewno nie powieść, raczej zlepek dywagacji na temat szeroko pojętej kultury. Enard pogubił się chyba w swoim pragnieniu napisania czegoś wybitnego, dlatego do jednej książki wrzucił wszystko, co siedziało mu w głowie, zamieszał jedną łyżką i zamiast nowatorskiej i wirtuozyjnej powieści wyszły jałowe przemyślenia odurzonego opium inteligenta".

 

 

 

         W styczniu czytelniczki omawiały książkę Katarzyny Kaczorowskiej pt. "Emilia Krakowska. Aktorzyca". Książka jest rozmową pomiędzy dziennikarką i autorką książki a panią Emilią Krakowską. Ukazuje życie i dzieło jednej z najbardziej znanych polskich aktorek. W tekście pojawia się wiele anegdot, żartów i opowiastek, a czasami są to bardzo przejmujące historie z życia panii Emilii lub jej rodziny. W książce znajdziemy kolekcję zdjęć ukazujących różne etapy życia aktorki i stanowiących niezwykle barwne obudowanie tekstu. Warto przeczytać, Polecamy.

 

 

       W grudniowy wtorek klubowiczki DKK spotkały się w bibliotece by podyskutować na temat książki Piotra Adamczyka pt. "Powiem ci coś". Głównym bohaterem powieści jest mężczyzna w średnim wieku - dawniej popularny aktor, dziś średnio poczytny autor. Mężczyzna samotny, po burzliwych przejściach, mieszkający w starym, wielkim domu, do którego pewnego dnia wprowadza się młoda studentka. Oboje dzielą swoją codzienność, zainteresowania i pasje.

 

 

     Dnia 12 listopada br. czytelniczki uczestniczyły w spotkaniu DKK. Omawiały książkę Małgorzaty Wardy pt. "Dziewczyna z gór". Książka opowiada o jedenastoletniej dziewczynie, porwanej przez mężczyznę z przyczepy campingowej, stojącej na tyłach domu rodziców. Została wywieziona na pustkowie w górach, do chaty położonej w rozległych lasach, gdzie nie docierały dźwięki cywilizacji, żadna droga nie prowadzila do innych zabudowań, a nocami pojawiały się wilki. Sama ze swoim porywaczem, dziewczynka musiała nauczyć się ni tylko życia w lesie, ale też zrozumieć, kim jest tem mężczyzna i dlaczego to właśnie ją skazał na taki los. Odkrycie tajemnicy zmieniło wszystko ..... Polecamy.

 

 

 

          We wtorek 8 października br. czytelniczki spotkały się na kolejnym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki. Dyskutowały o książce Marii Wiernikowskiej pt. "Widziałam". To wyjątkowe reportaże o wojnie i o życiu w jej cieniu.

 

 

        Dnia 10 września br. w Bibliotece odbyło się spotkanie DKK. Czytelniczki omawiały książkę Joanny Jax pt. "Długa droga do domu". Książka ukazuje burzliwe losy Antoniny Tańskiej ukazane na tle ważnych wydarzeń w dziejach świata. Córka emigrantów z Polski zakochuje się w narzeczonym siostry i zachodzi w nim w ciążę. Wybucha wielki skandal i młodzi muszą opuścić rodzinne strony. Osiedlają się na Kubie, ale szczęście nie trwa długo. Emmanuel zdradza żonę, wdaje się w podejrzane interesy, a tymczasem rośnie w siłę ruch oporu wobec dyktatora Batisty. Gdy sytuacja polityczna wymyka się spod kontroli, postanawiają opuścić wyspę, ale tuż przed wyjazdem mąż i synek Tosi znikają bez śladu. Kobieta włącza się w działalność rewolucyjną i nie ustaje w poszukiwaniach. Przez kolejnych trzydzieści lat zmienia miejsca pobytu i swoją tożsamość, by wreście osiąść w Polsce. Pamiętniki Antoniny, ukryte na strychu starego domu, splatają jej losy z młodą rozwódką, która postanawia rozwikłać tajemnice jej rodziny ...... Polecamy.

 

 

 

 

          We wtorek 6 sierpnia czytelniczki spotkały się w Bibliotece by dyskutować o książce pt. "Jakoś to będzie. Szczęście po polsku". Jesteśmy szczęśliwi na przekór modom, autorytetom i przeciwnością losu. Wierzymy w rodzinę i tradycję, ważne jest dla nas życie duchowe. Ale lubimy też być zadziorni, a dzięki naszej ułańskiej fantazji możliwe. W ciężkich czasach ratuje nas sarkastyczne poczucie humoru, a nade wszystko niezachwiana wiara, że ze wszystkimi trudnościami sobie poradzimy. To nasza filozofia : Jakoś to będzie. Dzięki niej potrafimy przenosić góry. Przeczytać warto.

 

 

 

 

 

         Dnia 9 lipca br. czytelniczki spotkały się na kolejnym spotkaniu DKK. Omawiały książkę Doroty Gąsiorowskiej pt. "Szept syberyjskiego wiatru". Bohaterką książki jest Kalina. Dziewczyna po wielu latach nieobecności, porzuca Wyspy Brytyjskie, na które trafia po tragicznej śmierci rodziców, i wraca do Polski. Oszukana przez wspólniczkę musi podjąć pracę w fabryce porcelany. Przędsiębiorstwo należy do jej babki - Leonii, z którą nie miała kontaktu od pogrzebu ojca. Matka taty kojarzy się jej z surową, oschłą, zimną kobietą. Dziewczyna nie ma jednak innego wyjścia - musi przełamać złość i lęk. Zamieszkuje w pięknym domu należącym do bogatej babki i rozpoczyna pracę w fabryce. W nowych obowiązkach ma jej pomóc Sergiusz - prawa ręka założycielki firmy. Mężczyzna nie budzi jej sympatii, wręcz przeciwnie - wydaje się wrogo nastawiony do dziedziczki interesu. Skąd niechęć? Czyha na majątek starszej pani? A może skrywa tajemnicę? Chcąc, nie chcąc, młodzi muszą zawiesić broń - na prośbę Leonii wyruszają do Rosji..... To tam Kalina dowie się o sekretach, które na zawsze zmieniły losy jej rodziny i jej własne ..... Czy wsłucha się w głos własnego serca i w tytułowy szept syberyjskiego wiatru?  Polecamy, warto  przeczytać.

 

 

 

 

       We wtorek 11 czerwca br. czytelniczki sptkały się na kolejnym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki. Omawiały książkę Elżbiety Cherezińskiej pt. "Harda". Bohaterami powieści są książę Mieszko I, Bolesław Chrobry i tytułowa Harda czyli Świetosława - córka Mieszka i Dobrawy. Autorka doskonale wykreowała główną bohaterkę zgrabnie łącząc fakty historyczne z fabułą. Pisarce udało się ożywić dawną historię i wprowadzić czytelnika w X wiek tak, jak gdyby wszystko działo się zaledwie parę dekad wcześniej. Każda z postaci występujących w książce cechuje się swoją własną, niepowtarzalną osobowością, a przeżycia bohaterów są udaną próbą stworzenia wyrazistych postaci w taki sposób aby wydawały się nam ożywione na czas lektury. Warto przeczytać.

 

 

 

         Dnia 7 maja br. w naszej bibliotece spotkały się czytelniczki by podyskutować na temat książki Anny Kańtoch pt. "Wiara". Akcja książki rozpoczyna się latem 1986 roku. W Rokitnicy, niewielkiej wiosce koło Żywca, ginie młoda dziewczyna. Lokalne władze milicyjne otrzymują wsparcie w osobie kapitana Witczaka z komendy wojewódzkiej. Zespół milicjantów zajmuje się wyjaśnieniem zagadki zabójstwa. Podwójnego - bo niedługo potem zostaje znaleziony kolejny trup. A na tym nie koniec ..... Polecamy sympatykom kryminałów.

 

    

 

 

      We wtorek 9 kwietnia br. czytelniczki spotkały się na spotkaniu DKK. Omawiały książkę Reyes Monforte pt. "Burka miłości". Książka opowiada o wspólnym życiu młodej Hiszpanki Marii i przystojnego Afgańczyka Nasrada w Europie. Lecz ich życie zmienia się, gdy postanawiają wyruszyć do Afganistanu. Wyjazd, który miał trwać 2 tygodnie stał się początkiem wieloletniej udręki. Islamski kraj okazał się bowiem dla młodej dziewczyny więzieniem, a burka, okrywająca Marie od stóp do głów, jego symbolem....... Polecamy.  

 

 

       12 marca br. odbyło się kolejne spotkanie DKK w naszej bibliotece. Czytelniczki dyskutowały o książce Richarda Paula Evansa pt. "Obietnica pod jemiołą". Główną bohaterką książki jest Elise. Gdyby mogła wymazać jeden dzień ze swojego życia, wiedziałaby doskonale, który wybrać.  Błąd popełniony w przeszłości sprawił, że dziewczyna zamyka się w swoim cierpieniu. Do chwili, kiedy tajemniczy nieznajomy składa niezwykłą obietnicę ... Elise ze zdumieniem odkrywa, iż Nicolas ma własny klucz do jej serca. Choć czasem wydaje się, że to miłość jest źródłem wszystkich lęków, nie ma takiego błędu, którego nie może przezwyciężyć siła przebaczenia. Autor w powieści przypomina, że pojawiliśmy się na ziemi po to, aby nauczyć się kochać. Warto przeczytać. 

 

 

 

 

 

          We wtorek 12 lutego br. czytelniczki spotkały się na kolejnym spotkaniu DKK. Omawiały książkę Diane Chamberlain pt. "Cień matki". Jest to powieść o przebaczeniu i pogodzeniu się z przeszłością. Annie O'Neill była kochającą matką i żoną. Wszyscy mieszkańcy Kiss River kochali ją za wielkie serce. Annie posiadała jednak pewną mroczną tajemnicę, która ujrzała światło dzienne dopiero wiele lat po jej tragicznej śmierci. Lacey O'Neill, córka Annie, przez dwanaście lat we wszystkim naśladowała matkę. Aż wstrząsająca prawda, którą w końcu poznała, zachwiała fundamentami jej życia. Kolejnym ciosem była śmierć bliskiej przyjaciółki z dzieciństwa. Zgodnie z ostatnią wolą zmarłej Lacey została prawną opiekunką jedenastoletniej Mackenzie, córki Jessiki. Teraz, chcąc nie chcąc, musi odnaleźć się w roli matki. Warto przeczytać, polecamy.

 

 

 

         15 stycznia czytelniczki spotkały się w bibliotece na spotkaniu DKK. Omawiały książkę M. L. Stedman pt. "Światło między oceanami". Akcja książki zaczyna się w 1920 r. Tom Sherbourne, inżynier z Sydney, wciąż nie może się uporać ze wspomnieniami z Wielkiej Wojny. Posada latarnika na oddalonej o 100 mil od wybrzeży Australii niezamieszkałej wysepce Janus Rock i kochająca żona Isabel, która decyduje się dzielić z nim samotność, stopniowo przynoszą mu spokój i pozwalają pokonać upiory przeszłości. Los wystawia ich jednak na ciężką próbę. Po dwóch poronieniach i wydaniu na świat martwego chłopca Isabel dowiaduje się, że nie będzie mogła mieć dzieci i popada w depresję. I wówczas zdarza się cud : do brzegu wyspy przybija łódź ze zwłokami mężczyzny i płaczącym niemowlęciem. Ulegając namowom żony, kierując się głosem serca, a nie zasadami moralnymi, Tom podejmuje decyzję, której konsekwencje położą się cieniem na życiu wielu ludzi ....  Polecamy!

    

 

 

       We wtorek 11 grudnia po raz ostatni w tym roku czytelniczki spotkały się w bibliotece na spotkaniu DKK. Omawiały książkę Ałbeny Grabowskiej pt. "Alicja w krainie czasów. Czas zaklęty". Autorka przenosi nas do drugiej połowy XIX wieku do podwarszawskiego majątku w Kodorowie. W dworku ma przyjść na swiat Alicja, owoc płomiennego romansu hrabiego Jana Księgopolskiego ze służącą Natalią. Hrabiostwo oczekują w tym samym czasie narodzin prawowitego dziedzica. Zdesperowana i nieco naiwna służąca robi wszystko, żeby arystokrata uznał ich wspólne dziecko, a ją pokochał. Postanawia działać w jedyny znany sobie sposób - ucieka się do czarów. Kładzie na szalę wszystko, co dla niej najcenniejsze, ale przewrotny los zmienia bieg zdarzeń...  Warto przeczytać, polecamy.

 

 

 

 

   W dniu 13 listopada br. czytelniczki spotkały się na kolejnym spotkaniu DKK w naszej bibliotece. Omawiały książkę Pauli Hawkins pt. "Dziewczyna z pociągu". Książka ta idealnie wpasowuje się w klimat dreszczowca. Najpierw poznajemy bohaterkę, jej życie, przyzwyczajenia, problemy. Z początku jest spokojnie, wręcz monotonnie - nic nie wskazuje na jakiś problem, a mimo to czytelnik przeczuwa, że coś się stanie. I tak też się dzieje; w chwili zaginięcia obserwowanej przez Rachel kobiety, bohaterka zostaje uwikłana w coraz to większe problemy, a przeszłość zaczyna ponownie ją męczyć. Kim jest osoba, która porwała kobietę? I właśnie tutaj tkwi największy urok tej książki, ponieważ czytelnik z każdym rozdziałem zaczyna wskazywać innego winnego, czując się jak detektyw. Nie można czytać tej książki na raty, gdyż czytelnik odczuwa napięcie i silną chęć odkrycia prawdy. Polecamy.

 

 

 

 

 

            We wtorek 16 października czytelniczki omawiały książkę Janiny Lesiak pt. "Ja, Bona". Bona Sforza di Aragona, żona króla Zygmunta Starego i matka Zygmunta Augusta - ostatniego z dynastii Jagielonów idzie przez życie kierując się dwoma drogowskazami : słowem "chcę - voglio" i "muszę - must". Jest niezwykła. Nie mieści się w swoich czasach, przerasta sobie współczesnych, triumfuje i ponosi klęskę. Nie da się jej zamknąć w żadnych ramach, ocenić i pojąć, bo należy do kobiet nieujarzmionych i nieokiełzanych w swym pragnieniu osiągnięcia wszystkiego, co służy państwu i dynastii. Taka byłam - mówi - posłuchajcie, może uda się wam uniknąć moich błędów.                                        Inteligencja i odwaga, to według autorki książki najbardziej charakterystyczne cechy Bony. I może jeszcze to, że nie umiała kochać, bo jej tego nie nauczono ... "Ja, Bona" - to próba zrozumienia matki, żony, teściowej i władczyni; taka kolejność wydawała się autorce słuszna i właściwa. Czytelnicy mogą ocenić czy miała rację....  Warto przeczytać.

 

 

 

    18 września czytelniczki spotkały się na kolejnym spotkaniu DKK. Dyskutowały o książce Joanny Sałygi pt. "Chustka". "Chustka" to nie tylko zapis zmagania się z chorobą nowotworową, ale przede wszystkim opowieść o wielkiej miłości do syna, niemęża i życia. Joasia cieszyła się każdą chwilą spędzoną z najbliższymi i pisała bloga. Była szczęśliwa, niepokorna, ciepła i otwarta i często kontrowersyjna. Przygotowywała syna na swoją śmierć. Jej blog zdobył ogromną popularność. Wzruszał i przerażał. Czytali go też ci, którzy szukali zwykłego pocieszenia. Polecamy.

 

 

       We wtorek 28 sierpnia czytelniczki spotkały się na kolejnym spotkaniu DKK. Omawiały książkę Magdy Zawadzkiej pt. "Taka jestem, i już". Są to wspomnienia i felietony Magdaleny Zawadzkiej, jednej z najlepszych polskich aktorek, napisane lekko i z humorem. Opisuje w niej swoje dzieciństwo, w trudnych powojennych latach, swoją rodzinę i to wszystko co działo się wokół niej. Osobną część książki stanowią "Podróże", które są wielką pasją aktorki. A swiat widziany jej oczami - fascynujący. Ostatnia część książki to "Felietony" pisane w latach dziewięćdziesiątych, jednak wciąż przejmująco aktualne. Polecamy.

 

 

 

 

 

                          Na lipcowym spotkaniu DKK we wtorek 24 lipca br. czytelniczki omawiały książkę Santy Montefiore pt. "Pieśni o wojnie i miłości". Jest to irlandzka saga rodzinna z przełomu XIX I XX wieku. Losy trzech kobiet, które dorastały razem w bajecznym otoczeniu wspaniałego rodzinnego majątku Castle Deverill. Lecz dotychczasowe spokojne życie zostaje zagrożone, gdy na te tereny dociera irlandzka walka o niepodległość. Przyjaźń dziewcząt wydaje się należeć do przeszłości, ponieważ naznaczyła ją zdrada oraz utrata ich dotychczasowego życia, A one same znalazły się w różnych częściach świata. Jednak łączy je gorąca i nieprzemijająca tęsknota za Castle Deverill i związane z nim wspomnienia. Warto przeczytać.

 

 

 

 

    Dnia 19 czerwca br. czytelniczki spotkały się w bibliotece na kolejnym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki. Omawiały książkę Lucyny Olejniczak pt. "Kobiety z ulicy Grodzkiej. Hanka". Hanka to pierwsza część sagi o krakowskich kobietach, której fabuła zaczyna się w roku 1890. To dzieje "przeklętej" rodziny krakowskiego aptekarza, Franciszka Bernata, losy jego dzieci, a zwłaszcza silnych, radzących sobie z przeciwnościami życiowymi kobiet. Powieść o klątwie, trudnych relacjach rodzinnych, ale i o konieczności wybaczania, przywołująca ducha dziewiętnastowiecznych sag we współczesnym wydaniu.     Polecamy.

 

 

 

        We wtorek 22 maja czytelniczki spotkały się w bibliotece by dyskutować o  kolejnej książce w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki. A była to książka Elizabeth Chadwick pt. "Pieśń królowej". Książka opowiada o królowej tysiąclecia, to historia kobiety, która zmieniła bieg dziejów Europy- to Eleonora Akwitańska - księżna Akwitanii, królowa Francji i Anglii. Swoją niezłomną wolą doprowadziła do unieważnienia nieudanego małżeństwa, była kobietą ambitną, mądrą i wykształconą. Autorka z życia średniowiecznej królowej, matki Ryszarda Lwie Serce, uczyniła pasjonującą i pełną emocji opowieść opartą na źródłach, które dotrwały do naszych czasów. Polecamy.

 

 

 

           Dnia 24 kwietnia br. w naszej bibliotece odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Czytelniczki omawiały książkę Magdaleny Kordel pt. "Córka wiatrów". Książka jest pierwszym tomem nowej serii autorki - Wilczy Dwór. To wciągająca opowieść o długo skrywanych tajemnicach, a także o sile więzi, magii wspomnień i meandrach uczuć. Warto przeczytać.

 

 

 

          We wtorek 20 marca br. o godz. 16.00 czytelniczki spotkały się w bibliotece na kolejnym spotkaniu DKK. Omawiały książkę Hanny Kowalewskiej pt. "Julita i huśtawki". Książka przedstawia losy pokolenia, któremu przyszło urodzić się i dorastać w czasach Peerelu. Każdy z bohaterów jest inny i poza tym, że mieszkają w małym miasteczku - Rodzinnym, dzieli ich niemal wszystko. Jest córka lekarzy, niechciana - bo miała być chłopcem. Jest córka instruktorki tańca - żyje w swoim świecie, w którym czas i wszystkie wysiłki poświęcone są tańcowi. Jest syn alkocholika, zmuszany do kradzieży. Jest chłopiec, który urodził się z sześcioma palcami u stopy. Jest dziewczynka chroniona przez dwóch aniołów stróżów. Jest córka ludzi wiernych Władzy, wierząca, że Władza to dobro. To tylko niektórzy z bohaterów powieści. Zachęcamy do lektury.

 

 

           Dnia 20 lutego br. czytelniczki spotkały się na kolejnym spotkaniu DKK w bibliotece. Dyskutowały nad książką Magdaleny Tulli pt. "Szum". Autorka w książce podkreśla, że życie gromadzi się czasem w nadmiarze, przerastając, zabierając. Że jest nieznośnym, męczącym, bezlitosnym szumem, natrętnie przypominającym najgorsze wspomnienia, najcięższe słowa, najsmutniejsze wydarzenia.

 

 

           We wtorek 23 stycznia br. odbyło się pierwsze w tym roku spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w naszej bibliotece. Czytelniczki omawiały książkę Anne Enright pt. "Zapomniany walc".  Gina, główna bohaterka książki, jest jednocześnie narratorką opowiadanej przez siebie historii. Historii zaczynającej się od miłości, a kończącej na zderzeniu ze zwykłą codziennością, polegającej na ostracyzmie znajomych i rodziny, problemach finansowych, ale także życiem każdego dnia z drugą osobą, która przecież ma swoje przyzwyczajenia. Powoli wielka namiętność i wyidealizowane uczucie zderza się z prozą życia - i jest to bolesne dla każdego z bohaterów. To, co ważne, autorka nie ocenia i nie usprawiedliwia, gdyż to wszystko zostawia czytelnikowi.

 

 

 

           12 grudnia br. czytelniczki spotkały się na kolejnym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki. Dyskutowały na temat książki Grzegorza Kubickiego i Macieja Drzewickiego pt. "Ania". To biografia Ani Przybylskiej - dziewczyny z urodą nastolatki i głosem Jana Himilsbacha. Pojawiła się w polskim kinie znikąd i od razu stała się fenomenem : przed kamerą bardziej naturalna od szkolonych aktorek. Była idealną dziewczyną z sąsiedztwa, która trafiła na okładki magazynów i do telewizji w szczytowych godzinach oglądalności. Żyła szybko, spieszyła się momentami tak, jakby czuła, że to wszystko może zbyt długo nie potrwać. Jakby wiedziała, że szybko musi zawierać związek, zakładać rodzinę, urodzić dzieci, by zdążyć się jeszcze tym wszystkim nacieszyć - opowiadają w tej książce jej bliscy. Polecamy.

 

 

 

             We wtorek 14 listopada br. odbyło się kolejne spotkanie DKK. Omawiana była książka Wioletty Sawickiej pt. Wyspy szczęśliwe". Bohaterką książki jest Joanna - wrażliwa, ufna, która pragnęła od życia tylko jednego: chciała mieć rodzinę. Taką, w jakiej sama rosła , zanim rodzice zginęli w wypadku. Skończyła studia, ale nie myślała o pracy i robieniu kariery. Młodzieńcza miłość zaowocowała ślubem i dzieckiem. Joanna była szczęśliwa, spełniły się jej marzenia. Tomasz prowadził firmę, zarabiał na dobre życie, Joanna zajmowała się córeczką, domem, ogrodem - i to był jej bezpieczny świat. Pewnego dnia Joanna budzi się w zupełnie nowej rzeczywistości. Musi stawić czoło dramatycznej sytuacji i zmierzyć z własnymi słabościami, a jest do tego zupełnie nieprzygotowana. W tym najtrudniejszym czasie swojego życia poznaje ludzi, którzy uświadamiają jej, że życie to wzloty i upadki. I to nie sukcesy nas kształtują, a przeciwności losu. To wspaniała opowieść o poszukiwaniu swojego miejsca w świecie, walce z przeciwnościami losu, ludzkiej niezłomności i odwadze. O tym, że żadne potknięcie ani upadki nie dyskwalifikują nas do bycia szczęśliwymi. I w końcu o dbaniu o to, co tak naprawdę jest dla nas ważne, bo właśnie to sprawia, że jesteśmy kim jesteśmy. Warto przeczytać.

 

 

 

 

 

              17 października br. czytelniczki spotkały się na kolejnym spotkaniu DKK w naszej bibliotece. Dyskutowały na temat książki Izy Michalewicz pt. "Życie to za mało". Książka to zbiór reportaży o stracie : życia, miłości, dzieci, zdrowia, godności, wiary, rodziny .... Każdy jest zapisem lekcji życia dotkliwej, bolesnej, czasami pozbawionej nadziei. Każdy jest również swoistym oczyszczeniem, drogowskazem. Michalewicz pochyla się nad losem osób wykluczonych, społecznie odtrąconych, nieakceptowanych, traktowanych z politowaniem i lekceważeniem, nagle naznaczonych wielką stratą. Wśród wszystkich tych, którym z różnych powodów zawalił się świat, odnajduje resztki uczuć, nadzieję, emocje trudne do wyrażenia, zaskoczenie z tego powodu, że życie może tak perfidnie zabawić się losem człowieka. Autorka ucieka od sentymentalizmu, choć wiele w tej książce wzruszeń. Nie próbuje dawać rad, wpływać na rozwój wydarzeń. Pozostaje empatyczną obserwatorką i rejestratorką tego, co często pomijane, a jednak równie często najważniejsze - dramatu zwykłego człowieka. Wiarygodnie odtwarza moment załamania , tąpnięcia, zła, które nagle niszczy wszystko to, co wydawało się trwałe i nienaruszalne.

 

 

 

 

           We wtorek 19 września br. odbyło się kolejne spotkanie DKK w naszej bibliotece. Uczestniczki dyskutowały na temat książki Olgi Rudnickiej pt. "Cichy wielbiciel". Autorka porusza w książce temat stalkingu - zjawisku mało znanym i niezrozumianym. To książka niezwykle ważna z kilku powodów. Pozwala zrozumieć czym jest stalking i jak na niego reagować. Że nie należy lekceważyć niepokojących sygnałów, nie należy wyśmiewać ofiary, że trzeba działać stanowczo. I co zrobić, gdy samemu znajdzie się w takiej sytuacji, bo stalkerem może być każdy - i każdy może być jego ofiarą. Doskonała lektura ku przestrodze. Polecamy.

 

 

      22 sierpnia czytelniczki spotkały sie na kolejnym spotkaniu DKK. Omawiały książkę Danuty Noszczyńskiej pt. "Farbowana blondynka". Książka ukazuje kilka prawd, o których w życiu należy pamiętać. To nie płytka powieść, lecz taka, która porusza sprawy, o których warto mówić. Przeczytamy o przyjaźniach, które pokonają wszelkie problemy. I o miłości. O tym, co w życiu ważne. Nasza bohaterka dowie się wielu rzeczy, nad którymi się wcześniej nie zastanawiała, wróci myślami do przeszłości, ale pomyśli też o przyszłości. Warto przeczytać.

 

 

 

          We wtorek 25 lipca odbyło sie kolejne spotkanie DKK w naszej bibliotece. czytelniczki omawiały książkę Angeliki Kuźniak pt. "Stryjeńska. Diabli nadali". Jest to powieść biograficzna.Razem z Zofią Stryjeńską wędrujemy przez międzywojenne Warszawę i Zakopane, okupacyjny Kraków, na gorzką emigrację po wojnie. To powieść o kobiecie, która nie mogła pogodzić bycia matką z byciem artystką.

 

 

 

 

           13 czerwca czytelniczki spotkały się na kolejnym spotkaniu DKK. Omawiały książkę Sylwi Chutnik pt. "W krainie czarów". Bohaterowie opowiadań to zwyczajni ludzie, którzy muszą odnależć się w niezwyczajnych sytuacjach. Ich życie pełne jest kontrastów i nieoczywistości, a wybory nigdy nie są łatwe. W literackim stylu pisarka odkrywa przed czytelnikiem pulsujący obraz codzienności, który ani przez chwilę nie jest zwyczajny i nie przestaje zaskakiwać.

 

 

 

 

 

            We wtorek 16 maja grupa czytelniczek omawiała książkę Wandy Majer - Pietraszak pt. "Kwitnący krzew tamaryszku". Bohaterkami powieści są cztery przyjaciółki - takie od zawsze, od szkoły po ukończone różne studia. Dojrzałe, odważne, bliskie sobie. Podnoszą się wzajemnie na duchu, gdy życie da im popalić lub gdy potykają się na nierównych ścieżkach losu, zawsze lojalne i niezawodne, zakwitają radością, spotykając szczęście lub dostrzegając je u innych. Są różne, jak różne jest ich miejsce w życiu i jak różne są ich zawody, ale zawsze wspierają się jak tytułowe gałęzie krzewu tamaryszku i zawsze mogą wzajemnie na siebie liczyć .... Warto przeczytać, polecamy.

 

 

 

 

          Dnia 25 kwietnia br. odbyło się kolejne spotkanie DKK w naszej bibliotece. Czytelniczki omawiały książki Anny Mulczyńskiej pt. "Powrót na Staromiejską" i "Przyjaciółki ze Staromiejskiej". Najważniejszą bohaterką pierwszej książki jest ulica Staromiejska. To tu Weronika szuka azylu po swojej szwedzkiej przygodzie. Tutaj pozna Karolinę i Roberta, z którymi się zaprzyjaźni. Jeden z budynków stanie się jej oazą szczęścia - "Robótkowem", w którym kobieta połączy pasję z pracą, pozna wiele wspaniałych osób. Nauczy się także, że najważniejsza jest bliskość drugiego człowieka, że miłość i przyjaźń to tak naprawdę cudowne uczucia, których nie trzeba się bać, bo jeśli są prawdziwe to przyniosą samo szczęście. Na Staromiejskiej bohaterowie przeżywać będą chwile radosne i te smutne. Tu spełnią się ich największe marzenia i urzeczywistnią najgorsze koszmary. Natomiast "Przyjaciółki ze Staromiejskiej" to ciepła opowieść o przyjaźni i zaufaniu, o poszukiwaniu samego siebie i nowego celu w życiu. Historia o sile miłości i radzeniu sobie z przeciwnościami losu. Książka pokazuje nam również co w życiu jest najważniejsze, udawadnia, że nawet między rywalkami może wywiązać się nić porozumienia, a w końcu przyjaźń. Uczy nas, że nigdy nie wolno nikogo odtracać i że każdemu człowiekowi należy dać szansę. Przeczytajcie, bo naprawdę warto.

 

 

 

       We wtorek 14 marca czytelniczki spotkały się w bibliotece aby podyskutować o książce Jaume Cabre pt. "Wyznaję." To trzymające w napięciu do ostatniej strony wyznanie miłosne i spowiedź człowieka starającego się przeniknąć istotę zła - w świecie i sobie samym. Historia chłopca dorastającego samotnie wśród książek, który musi zmierzyć się z rodzinnymi tajemnicami. Za sprawą osiemnastowiecznych skrzypiec zagłębia się w mroki dziejów hiszpańskiej inkwizycji i piekła dwudziestowiecznej Europy. Cabre, którego pasją jest muzyka, skomponował tą powieść jak symfonię, z częstymi zmianami nastroju, tempa i głosu narracji. Bogactwo wątków, postaci, pomysłów literackich oszałamia i wzbudza zachwyt. "Wyznaję" zachwyca czytelników i krytyków. Warto przeczytać.

 

 

          Dnia 14 lutego br. odbyło się kolejne spotkanie DKK. Czytelniczki omawiały książkę Krystyny Sienkiewicz pt. "Cacko". "To nie biografia. Nie ma tu dat, nie ma chronologii, nie ma ku pamięci. To zaproszenie do świata lirycznej komediantki. Magicznej przestrzeni wrażeń i odczuć. To podróż po życiowych drogach i bezdrożach pamięci, po krainie zdobionej wyjątkowym gustem i talentem. A raczej wieloma talencikami." Warto przeczytać - polecamy.

 

 

        We wtorek 17 stycznia po raz pierwszy w tym roku czytelniczki spotkały się na kolejnym spotkaniu DKK. Omawiały książkę Michaela Cunninghama pt. "Godziny". W książce przeplatają się historie trzech kobiet. Mimo, że żyją w zupełnie różnych miejscach i w różnym czasie, jest coś , co je łączy - książka "Pani Dalloway". Virginia zaczyna ją pisać, Laura ją czyta, dla Clarissy zaś - nazywanej przez Richarda "panią Dalloway", dla wspólnego z bohaterką imienia i postawy życiowej - książka jest jakby scenariuszem losu.

          

 

 

 

 

          Dnia 13 grudnia br. czytelniczki spotkały się na kolejnym spotkaniu DKK w naszej bibliotece. Tematem dyskusji była książka Sławomira Kopera pt. "Skandaliści PRL". "Jakie czasy, tacy skandaliści - można rzec, patrząc na naszych rodzimych współczesnych celebrytów. W porównaniu do nich celebryci z czasów PRL cieszyli się większym szacunkiem. Choć pływali w morzu alkoholu, choć łamali konwenanse i siali zgorszenie swoim zachowaniem, to potrafili zachować klasę" - pisze autor w swojej książce. Polecamy.

 

 

 

         We wtorek 15 listopada br. odbyło się kolejne spotkanie DKK. Uczestniczki rozmawiały o książce Jacka Dehnela pt. "Saturn". Jest to najnowsza powieść autora - powieść o życiu w cieniu geniusza. O niszczącej presji, jaką na syna wywiera potężny i despotyczny ojciec. Francisco Goya na początku XIX wieku jest u szczytu sławy i u progu starości. Maluje dużo dla dworu królewskiego, ale zlecenia spływają z całej Hiszpanii. Czas dzieli między pracę, polowania i podboje miłosne. Tylko syn Javier nie całkiem mu się udał - woli książki niż malowanie. Jednak Francisco nie rezygnuje, chce ukształtować Javiera na swój obraz i podobieństwo. Decyduje nawet o jego ożenku...

 

 

 

          Dnia 18 października br. czytelniczki spotkały się na kolejnym spotkaniu DKK. Omawiały książkę Louisy Young pt. "Wciąż czekam". Książka opowiada o mozolnym wychodzeniu z wojennej traumy. Wojna nie kończy się wraz z podpisaniem traktatu pokojowego, trwa dalej w umysłach tych, którzy przeżyli. Ale osobami dotkniętymi wojną są tu nie tylko żołnierze, którzy walczyli na froncie, ale również ich rodziny. Osamotnione dzieci, zagubione w świecie dorosłych, nie umiejących dać im miłości; kobiety, które czekały na swoich mężczyzn, a teraz podejmują rozpaczliwe próby naprawienia zerwanych wojną więzi, posklejania rozbitego dawnego życia. Współcierpiące. One również są ofiarami wojny. Książka nie jest krzepiącą powiastką o miłości, która leczy wszystkie rany. Autorka mówi o długim i trudnym procesie, nie dając z góry gwarancji happy endu. Polecamy, warto przeczytać.  

 

 

          We wtorek 20 września odbyło się kolejne spotkanie DKK. Czytelniczki dyskutowały o książce Krystyny Mirek pt. "Prom do Kopenhagi". Głównymi bohaterami książki są Weronika i Konrad. Ona jest cudowną dziewczyną o niezwykłej urodzie, on - ambitnym i pracowitym chłopakiem. Ich namiętnościom towarzyszy przyroda. Góry, las i rzeka stają się świadkami romantycznego uczucia. Cieniem na miłość kładzie się jednak tragiczna historia z przeszłości Konrada i rodzinna tajemnica Weroniki z odległych czasów. Oboje na skutek fałszywej dumy nie umieją wyjaśnić zaistniałych nieporozumień. On wyjeżdża do pracy do Niemiec. Ona podejmuje decyzję o wyjeździe na stałe do Danii. Obydwoje chcą zapomnieć o miłości. Ale czy można wykreślić z pamięci tak wielkie uczucie? Czy można wyrzucić  je z serca? A może zakochanym uda się pokonać przeszkody i ich przygoda miłosna zakończy się happy endem? Jeśli potrzebujecie lektury do relaksu i odpoczynku - to polecamy tę powieść.  

 

 

 

            Na kolejnym spotkaniu DKK  16 sierpnia br. czytelniczki dyskutowały o książce Krzysztofa Ziemca pt. "Warto być dobrym". Książka przeczy powszechnemu przekonaniu, że w wokół nas mamy coraz mniej osób skłonnych do poświęceń. Autorowi udało się zgromadzić grupę rozmówców, którzy konsekwentnie udowadniają, że dobro staje się wielką siłą, zmieniającą każdego człowieka. Autor przedstawia mocną ekipę "ludzi serca" skorych nie tylko do jednorazowych poświęceń, ale codziennie dających siebie innym. Bohaterowie tych historii są gorący w swoich działaniach i nie chcą dla siebie nic w zamian. Pamiętajmy o tym, że dobro darowane z dobroci serca wraca do nas ze zdwojoną siłą. Warto przeczytać, polecamy.

 

 

 

      Ogólnopolski Zlot Członków Dyskusyjnych Klubów Książki

Literacki Woodstock   Wrocław 2016

 

Literacki Woodstock to ogólnopolski zlot członków i moderatorów Dyskusyjnych Klubów Książki. Był okazją do integracji klubowiczów z całej Polski, ale też do niezapomnianych spotkań z literaturą i jej twórcami. Gwiazdami spotkań autorskich Literackiego Woodstocku byli hiszpańscy pisarze Rosa Montero i Ildefonso Falcones oraz polska pisarka Olga Tokarczuk.

Klubowicze uczestniczyli w gali wręczenia nagród dla najbardziej poczytnych autorów literatury. Nagrody otrzymali :

w kategorii literatura piękna - Jacek Dehnel i Wiesław Myśliwski,

w kategorii literatura faktu - Jacek Hugo - Bader,

w kategorii literatura dla dzieci i młodzieży - Barbara Kosmowska.

A w sobotę na wrocławskim rynku klubowicze wraz z profesjonalnym chórem zaśpiewali po raz pierwszy Hymn Książki, który w przyszłym roku będzie odśpiewany   na całym świecie - więc było to historyczne wydarzenie.

Literacki Woodstock odbył się w dniach 27 - 31 lipca br. na terenie Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych im. Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu oraz na wrocławskim rynku. Nasz klub DKK reprezentowały Anna Błachowicz i Elżbieta Krzyżaniak. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w Galerii.

 

 

 

 

          We wtorek 12 lipca odbyło się kolejne spotkanie DKK w naszej bibliotece. Omawiana była książka Niny George pt. "Księżyc nad Bretanią". Książka opisuje historię kobiety, która popełnia samobójstwo lecz zostaje uratowana. W szpitalu ukojeniem dla niej staje się malowidło wykonane na rustykalnym kafelku - oświetlony księżycowym blaskiem port w Bretanii z łodzią o nazwie "Mariann". Chwyta się tego obrazu jak ostatniej szansy i postanawia, że skoro nie ma już swojego miejsca na ziemi, pojedzie właśnie tam, do małej wioski rybackiej. Ta pierwsza od lat samodzielnie podjęta decyzja pozwoli Mariannie poczuć się znowu szczęśliwą i zakosztować życia, jakiego dotąd nie znała. Warto przeczytać.

 

 

       Na kolejnym spotkaniu DKK we wtorek 14 czerwca br. czytelniczki omawiały książkę Małgorzaty Gutowskiej Adamczyk pt. "Kalendarze". Powieść zabiera nas w podróż do małego podwarszawskiego miasta i mazowieckiej wsi, ukrytych w nich wspomnień, obrazów, wrażeń i ludzi. Dorosła kobieta - której synowie opuszczają właśnie rodzinne gniazdo - opowiada historię dziewczynki i odkrywa piękno zwyczajnych rzeczy. Rozmowa przy stole, rodzinna wyprawa pociągiem do sąsiedniej miejscowości, uścisk dłoni najbliższych potrafiły przynieść wielką radość i były - może wciąż są - na wyciągnięcie ręki. Kalendarze to mądra powieść, która pokazuje, że spokojne i z pozoru nudne życie potrafi być wielkim darem. Polecamy.

 

 

 

        We wtorek 17 maja odbyło się kolejne spotkanie DKK. Omawiana była książka  Lidii Popiel i Moniki Richardson pt. "Polki na bursztynowym szlaku". Książka to barwna kronika podróży "bursztynowym szlakiem", jaką z Rzymu do Gdańska znad Adriatyku po Bałtyk odbyły dwie przyjaciółki - znana dziennikarka i fotografka, "ambasadorki bursztynu". Pełna anegdot i ciekawostek opowieść o miejscach, ludziach, dziejach "złota północy" i jego magicznych właściwościach. Lekka i sympatyczna lekcja historii, kultury i obyczajów, ale przede wszystkim opis zwariowanej podróży przez Europę, podróży pełnej niespodzianek i nieskrępowanej radości z odkrywania nowych smaków życia i widoków.

 

 

        Na kolejnym spotkaniu DKK we wtorek 12 kwietnia br. czytelniczki omawiały książkę Jerzego Bralczyka i Michała Ogórka pt. " Kiełbasa i sznurek". Książka reklamowana była jako "starcie tytanów inteligencji, dowcipu, ironii i finezji językowej". Nie sposób się nie zgodzić. W książce poruszonych zostało mnóstwo tematów wydawałoby się kompletnie do siebie nie pasujących, które jednak za sprawą niesamowitych zdolności językowych i pisarskich obu autorów składają się na interesującą rozmowę. Całą publikację czyta się z przyjemnością a czasem z uśmiechem na twarzy. Polecamy.

 

 

         We wtorek 15 marca br. odbyło się kolejne spotkanie DKK w naszej bibliotece. Panie omawiały książkę Bohdana Sławińskiego pt. "Królowa Tiramisu". Jest to opowieść o miłości, tajemnicy i złudzeniach - tajemnica skrywa tajemnicę, a miłość podszyta jest wyrachowaniem i zdradą. Książka ciekawa.

 

 

        Dziewiątego lutego br. czytelniczki spotkały się na kolejnym spotkaniu DKK w naszej bibliotece. Omawiały książkę Stefani Grodzieńskiej pt. "Kłania się PRL". Felietony i skecze autorki zamieszczone w książce są nie tylko popisem jej błyskotliwego poczucia humoru. Dziś nabierają już wartości historycznej. Z krótkich historyjek i fleszy dialogów wyłania się obraz zwykłej polskiej codzienności sprzed kilkudziesięciu lat. Warto przeczytać.

 

 

 

        We wtorek 19 stycznia czytelniczki spotkały się na kolejnym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki. Omawiały "Księgi Jakubowe" Olgi Tokarczuk.  W swej najnowszej powieści pisarka przypomniała tę mało znaną w powszechnej świadomości oraz zagubioną w odmętach historii opowieść o Żydzie, który ogłosił się nowym mesjaszem, zebrał sporą grupę wiernych i rozpoczął budowę nowej religijności, godząc z sobą wyselekcjonowane elementy islamu, chrześcijaństwa i judaizmu. Wędrując od Salonik, Smyrny, poprzez Rohatyn, Warszawę, Częstochowę, Morawy, Wiedeń , a kończąc swą mistyczną peregrynację na niemieckim Offenbachu nad Menem, Jakub Lejbowicz Frank głosił założenia nowego ruchu religijnego, którego wyznawcy żyli w społeczności mocno jak na tamte czasy liberalnej, w której relacje pomiędzy członkami kształtowało poddaństwo wobec samego Franka.Tokarczuk nie napisała ostatecznego wyjaśnienia sprawy Jakuba Franka; raczej wciągnęła nas do mądrościowego i kolektywnego myślenia o literaturze. Warto przeczytać, polecamy.

 

 

 

          Na kolejnym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki w dniu 8 grudnia br. czytelniczki omawiały książkę Marii Nurowskiej i Tatiany Raczyńskiej pt. "Matka i córka". "Matka i córka" to nie tylko książka o relacjach słynnej pisarki i jej córki, ale przede wszystkim szczera i poruszająca rozmowa kobiet o roli matki. Z rozmów wyłania się niezwykle ciekawa opowieść o matce i córce, ale także o wszystkich tych, którzy kształtowali ich charaktery i życiowe postawy. To książka o wspaniałych, silnych kobietach, którym pomimo przeciwności losu udało się znaleźć  swoje miejsce i budować wyjątkowe relacje.

 

 

 

         We wtorek 10 listopada czytelniczki spotkały się w bibliotece na kolejnym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki. Omawiały książkę Ziny Rohan pt. "Córka oficera". Jest to porywająca opowieść o wojnie, miłości i wierności własnym ideałom. Wybuch wojny sprawia, że szesnastoletnia Marta musi wykazać się odwagą godną córki polskiego oficera, i zmusza ją do wieloletniej tułaczki : od polskiego Wilna, przez syberyjskie łagry i bezdroża sowieckiej Rosji, aż do egzotycznej Persji. Wojenna zawierucha poddaje próbie patriotyzm i dumę Marty. Los przynosi jej wielką miłość. Jednak serce dziewczyny rozdarte jest między młodym polskim żołnierzem a charyzmatycznym perskim lekarzem. Życie daje jej trudną lekcję pokory i uświadamia, że pochopne decyzje mogą w dramatyczny sposób wpłynąć nie tylko na nas, ale i na tych, których kochamy.  Dobra książka, polecamy.

     

 

 

           Na kolejnym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu książki w dniu 14 października czytelniczki dyskutowały o książce Grażyny Jagielskiej pt. "Anioły jedzą trzy razy dziennie". Autorkę przez lata paraliżował strach. Żyła problemami męża. Dla jego pasji poświęciła swoje życie. W końcu jednak musiała zawalczyć o siebie. Przeżyła własny "lot nad kukułczym gniazdem". Spędziła pół roku w szpitalu psychiatrycznym. Pisarka zabiera nas w podróż pełną intymnych zwierzeń i prawdziwych emocji. W poruszający sposób opisuje azyl dla zagubionych oraz obrazy, które prześladowały ich latami. Opowiada o szczerości, potrzebie zrozumienia i bliskości. Poznała kobiety, które jak ona długo udawały, że wszystko jest w porządku. Spotkała twardzieli, którzy musieli nauczyć się płakać. Była w miejscu, w którym można było wszystko. Nie wolno było jednego - kłamać. Książka daje dużo do myślenia, ale naprawdę warto ją przeczytać.     

 

 

 

        Dnia 15 września grupa czytelniczek spotkała się na kolejnym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki. Omawiana była książka Sabiny Berman pt. "Dziewczyna, która pływała z delfinami". W książce poznajemy Karen, niezwykłą dziewczynę, która zaskakuje wszystkich oryginalnym spojrzeniem na świat. Karen przez wiele lat nic nie mówi, nie czyta, chodzi własnymi drogami. Nie wie, co to znaczy smutek, radość czy miłość. Dla wielu jest "dzikim dzieckiem", które najlepiej się czuje, nurkując z delfinami. Aby żyć wśród ludzi, musi jednak nauczyć się najtrudniejszego - kochać. Świetna książka, daje wiele do myślenia. Warto przeczytać.

 

 

 

 

       We wtorek 11 sierpnia br. odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Czytelniczki omawiały książkę Moniki Jaruzelskiej pt. "Towarzyszka panienka". Jakim ojcem był generał Jaruzelski? Jaką córką była Monika? Autobiograficzna opowieść Moniki Jaruzelskiej to pełna ironii i dowcipu opowieść o dorastaniu u boku sławnego ojca. Okazuje się, że niełatwo być córką generała. Zarówno, gdy się jest nieśmiałą nastolatką, jak też dojrzałą kobietą, idącą przez życie z "gorącym" nazwiskiem. Kolejne książki Pani Moniki to : "Rodzina" i "Oddech". Polecamy.

 

 

 

       Na kolejnym spotkaniu DKK we wtorek 14 lipca czytelniczki omawiały książkę Wojciecha Manna pt. "Kroniki wariata z kraju i ze świata". Książka Manna to niezwykle zabawna, pełna ironii i dystansu podróż po kronikach jednego z najzabawniejszych autorów w kraju. Dla niektórych jest nie tylko zwykłym, zabawnym zbiorem opowiastek, bo kroniki to coś więcej niż zestawienie opowiadań. Książka składa się z odkopanych w archiwach fragmentów opowieści, które były nadawane na falach radiowej Trójki. Stały się one klasyką polskiego humoru. "Kroniki wariata" to abstrakcyjna podróż po świecie, przesiąknięta duchem czasu, lecz czas tak naprawdę nie ma znaczenia. Nie trzeba pamiętać dawnych czasów i audycji Manna, by móc z przyjemnością dać się porwać specyficznemu poczuciu humoru autora.

 

 

 

         We wtorek 16 czerwca czytelniczki spotkały się na kolejnym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki. Dyskutowały o książce Romy Ligockiej pt. "Księżyc nad Taorminą". Jest to zbiór najaktualniejszych felietonów pisarki publikowanych w miesięczniku "Pani", wzbogacony tekstami jeszcze nie publikowanymi, napisanymi specjalnie do tego wydania książki.

 

 

 

         Dnia 19 maja br. odbyło się kolejne spotkanie DKK. Czytelniczki omawiały książkę Kazimierza Orłosia pt. "Dom pod Lutnią". To niezwykła powieść, która od pierwszych stron zjednuje sympatię czytelnika dla pułkownika Bronowicza i małego Tomka, dla Urszuli, Wasyla i wielu postaci, które usiłują od nowa zbudować swój świat w Lipowie na Mazurach w parę lat po wojnie. Miarą postępowania tych ludzi jest przyzwoitość, ale i stają oni przed potężnymi wyzwaniami i równie wielkimi namiętnościami. Jak sobie poradzą z zagrożeniami stalinowskiej epoki, kiedy świat jest tak piękny pod Lutnią, cudownym gwiazdozbiorem letniego nieba. Warto dowiedzieć się czytając książkę. Polecamy.

 

 

 

         We wtorek 28 kwietnia czytelniczki spotkały się na spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki. Omawiały książkę Szymona Hołowni pt. "Monopol na zbawienie". Autor w nietypowy sposób zachęca czytelnika do zmagań z Kościołem i własną wiarą. Książka odpowiada na pytania tych, którzy o Kościele wiedzą niewiele, a chcieliby wiedzieć więcej, jak i tych, którzy są na wyższym poziomie wtajemniczenia. Czytelnik może sprawdzić swoją religijną wiedzę, a także zastanowić się nad rzeczami, o których wcześniej nie miał okazji pomyśleć. Książka zawiera mnóstwo anegdot i ciekawostek związanych mniej lub bardziej z religią i Kościołem. Warto przeczytać.

 

 

 

       Na kolejnym spotkaniu DKK w dniu 10 marca omawiana była książka Marii Ulatowskiej pt. "Domek nad morzem". Książka opisuje pięćdziesiąt lat życia głównej bohaterki - Ewy i jej przyjaciół, które obfitują w wydarzenia wspaniałe i dramatyczne. To historia o tym, jak los przejmuje inicjatywę, czasem wystarczy mu tylko pomóc, mocno wierzyć i bardzo chcieć, by wszystko się udało. Książka ciekawa i godna przeczytania.

 

 

 

          Dnia 10 lutego br. siedem czytelniczek spotkało się na kolejnym spotkaniu DKK. Panie dyskutowały o książce Anny Onichimowskiej pt. "Dziesięć stron świata". Książka zawiera dziesięć historii - losów piętnastolatków żyjących w różnych miejscach ziemi : w Indiach, Ukrainie, Finlandii, Stanach Zjednoczonych czy w Polsce. Książka nie tylko dla młodzieży. Polecamy.

 

 

 

We wtorek 13 stycznia odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, na którym 10 osób omawiało książkę Anny Janko pt. „Dziewczyna z zapałkami”. Jest to książka o rozczarowaniu życiem, o uwięzieniu we własnej skórze, niedopasowaniu do roli, którą narzuca kultura i społeczeństwo. To taki niemy krzyk, rozpaczliwa próba wyrwania się z pełnionej funkcji: żony, matki, synowej… melancholia miesza się z niezdarnym buntem. Buntem rodzącym się pomału gdzieś wewnątrz, karmionym obojętnością najbliższych, ich egoizmem i nienawiścią. Czyli jednym słowem warto przeczytać.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

      

 

 

Pogoda

Zegar

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Kwiecień 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny