Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Wydarzenia

Spotkanie z Jackiem Łapińskim

W grudniu 2023 roku gościliśmy w bibliotece Pana Jacka Łapińskiego- pisarza,prawnika,pasjonata psychologii pozytywnej.  W godzinach południowych autor spotkał się z młodzieżą. Tematem spotkania była książka pt. "Dlaczego warto czytać?! Pasja zamiast nałogów". Przesłaniem spotkania było zainspirowanie młodzieży do czytania. Pan Jacek przekonywał , że czytanie rozwija pasje, dzięki którym spełniamy swoje marzenia i osiągamy wytyczone cele. Czytanie to także umiejętnośc, która wpływa na rozwój człowieka.

Popołudniu autor przeprowadził inspirujące i wesołe spotkanie z dorosłymi czytelnikami, dotyczące humoru i psychologii pozytywnej pt. "Z uśmiechem Ci do twarzy. Dobry humor to lepsze życie". Pan Jacek przedstawił praktyczne inspiracje z życia wzęte jak pozytywnie wpływać na siebie. Sensowne myśli przeplatane były żartami. Zaproszony gość mówił również o tym, że każdy człowiek ma dwa oblicza - to dobre i to złe. Tylko od nas samych zależy, którą twarz pokażemu światu i innym ludziom. Dziękujemy za sympatyczne spotkania i przekazanie pozytywnej energi.

 

 

 

 

 

 

Spotkanie z Krzysztofem Jerzym Drozd

 

W czwartkowe popołudnie 9 listopada 2023 r. mieliśmy okazję spotkać się z Panem Krzysztofem Jerzym Drozd. Pan Krzysztof to badacz i znawca natury ludzkiej, specjalista od zaglądania do wnętrza świadomości swojej i innych. To jego pasja.  Całą tę wiedzę można znaleść w jego wierszach, które pisze i publikuje. Wiersze autora nie tylko zrelaksują czytelnika, ale też dadzą odpowiedź na wiele pytań oraz wiarę w to, że warto być i żyć szczęśliwie i w zgodzie z samym sobą. Autor wydał już trzy tomiki swoich wierszy. Dziękujemy autorowi za sympatyczny i miły wieczór z poezją.

Spotkanie zorganizowane było razem z Klubem Seniora 50+

 

 

 

 

 

 

 

NARODOWE  CZYTANIE

9.09.2023 r.

 

W sobotę 9 września br. Biblioteka wzięłaudział w XII

odsłonie ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie.

Przed budynkiem Biblioteki czytelniczki czytały

powieść Elizy Orzeszkowej pt. "Nad Niemnem".

Każda uczestniczka tego wydarzenia otrzymała

egzemplarz lektury ostęplowany pamiątkową pieczęcią.

Dziękuję wszystkim za udział i do zobaczenia za rok.

 

 

 

 

 

NARODOWE  CZYTANIE

 

3. 09.2022 r.

 

W sobotę  3 września br. Biblioteka wzięła udział w XI odsłonie ogólnopolskiej akcji

Narodowe Czytanie.

Od godz. 10,00 przed budynkiem Biblioteki czytaliśmy "Ballady i

romanse" Adama Mickiewicza.

Książki przyniesione przez czytelników zostały ostęplowane okolicznościową pieczęcią.

Dziękuję wszystkim za udział i do zobaczenia za rok.

 

 

 

 

 

 

"MAŁA  KSIĄŻKA  -  WIELKI  CZŁOWIEK"

 

Od września br. biblioteka zaprasza dzieci w wieku 3 - 6 lat do udziału w kolejnej edycji projektu

"Mała Książka - Wielki Człowiek". Każde dziecko,które przyjdzie z rodzicem do zakrzewskiej

biblioteki otrzyma w prezencie książkę "Pierwsze czytanki dla ..." i Kartę Małego Czytelnika. Za

każdą wizytę w bibliotece Mały Czytelnik dostanie naklejkę, a po zebraniu dziesięciu - imienny

dyplom, potwierdzający jego czytelnicze zainteresowania.

 

 

 

 

 

NARODOWE  CZYTANIE

4.09.2021 r.

 

 

W sobotę 4 września br. Biblioteka wzięła udział w dziesiątej odsłonie akcji Narodowe Czytanie.

Od godz. 10 przed budynkiem Biblioteki czytaliśmy "Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej.

Książki przyniesione przez czytelników jak co roku zostały ostęplowane okolicznościową pieczęcią.

Dziękuję wszystkim za udział i do zobaczenia za rok.

 

 

 

 

 

NARODOWE  CZYTANIE

 

05.09.2020 r.

 

W sobotę 5 września br. Biblioteka wzięła udział w dziewiątej odsłonie akcji Narodowe Czytanie.

Od godz. 10.00 przed budynkiem Biblioteki czytaliśmy "Balladynę" Juliusza Słowackiego.

Każda książka przyniesiona przez czytelników została ostemplowana okolicznościową pieczęcią

otrzymaną z Kancelarii Prezydenta Rzepospolitej.

Dziękuję wszystkim za udział i do zobaczenia za rok.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Szczęśliwa  dziesiątka

 

W miesiącu marcu Dyskusyjny Klub Książki działający w naszej bibliotece obchodził jubileusz 10 - lecia. Z tej okazji naszą placówkę odwiedzili goście : Sekretarz Gminy Jan Bąk i Przewodniczący Rady Gminy Tadeusz Lipowski.

Pierwsze nasze spotkanie miało miejsce  4 marca 2010 r. i odtąd odbywają się one raz w miesiącu. Przez  te 10 lat spotkałyśmy się 120 razy i omówiłyśmy 122 książki autorów polskich i obcych o bardzo urozmaiconej tematyce. Nasze panie toczą rozmowy, dyskusje a czasem i spory na temat przeczytanych książek. W omawianym czasie klubowiczki miały możliwość udziału w wielu spotkaniach autorskich, które dodatkowo wzbogacają działalność naszego klubu.

Jubileusz był okazją do podsumowań, wspomnień i podziękowań dla pań Dyskusyjnego Klubu Książki. W trakcie spotkania panie otrzymały kwiaty od Wójta Gminy Zakrzewo. Nie zabrakło również okolicznościowego tortu.

Mamy nadzieję, że nadal będziemy, - tak jak do tej pory  - chętnie spotykać się i dyskutować o książkach.

 

 

 

 

 

 

 

Spotkanie autorskie z

 

Ałbeną  Grabowską

 

 

 

W piątek 15 listopada w bibliotece w Zakrzewie gościła Ałbena Grabowska - popularna i nagradzana pisarka. Jest autorką wielu książek dla dorosłych i dla dzieci. Pisarka zadebiutowała powieścią "Tam, gdzie urodził się Orfeusz". Pani Ałbena popularność zyskała dzięki bestsellerowej sadze Stulecie Winnych.  Losy rodziny Winnych zachwyciły nie tylko czytelników. Potencjał tej epickiej opowieści dostrzegli również filmowcy. W 2018 roku zrealizowano serial "Stulecie Winnych". Podczas spotkania z czytelnikami autorka opowiedziała, jak doszło do wydania jej pierwszej książki, czy ma swoje ulubione miejsce do tworzenia oraz czy własne życie może wpływać na losy bohaterów. Pisarka otwarcie mówiła o tym, że w swoich książkach bardzo chętnie zmienia gatunki, od historii rodzinnych przez literaturę dla dzieci aż po kryminał. Autorka wspomniała, iż lubi czujność czytelnika w połowie książki "uśpić" tak, aby zaskoczyć zakończeniem. O sobie mówi skromnie, widać jednak, że pisanie to dla niej nie tylko zawód, ale też pasja. Zbieranie faktów, ciekawostek z miejsca zamieszkania, osadzanie bohaterów w konkretnych realiach, gromadzenie wspomnień rodzinnych, trudy łączenia zawodu lekarza z pracą pisarza, a teraz samym pisaniem - o tym wszystkim autorka opowiadała w czasie spotkania. Czytelnicy zgodnie potwierdzili, iż w takiej atmosferze i z tak interesującą pisarką czas upłynął im bardzo szybko i mile.

Spotkanie z pisarką  prowadziła Pani Marta Sawicka, a spotkanie zorganizowane było z programu Dyskusyjne Kluby Książki.

 

 

 

 

 

 

 

PODRÓŻ  W  NIEZNANE......

 

 

W sobotę 5 października Biblioteka w Zakrzewie na Nocy Bibliotek gościła Pana Roberta Czerniaka - podróżnika, publicystę i autora książki pt. "Podróże do granic". Autor opowiedział o swoich zainteresowaniach i podróżach w różne zakątki świata. Drugim gościem był Pan Józef Nowakowski - nauczyciel historii i pasjonata dziejów Bądkowa i okolic.

 

 

 

 

Narodowe  Czytanie

7.09.2019 r.

 

 

W sobotę 7 września br. Biblioteka wzięła udział w ósmej odsłonie akcji Narodowe Czytanie. W tym roku czytaliśmy Nowele polskie. "Spotkaliśmy się by razem odkryć piękno i aktualność polskich nowel. Że ich bogactwo pozwoli każdemu włączyć się i współtworzyć naszą akcję, która popularyzując czytelnictwo, niezmiennie odowadnia, że piękno polskiej literatury ma moc, aby nas zjednoczyć i zespalać wokół wspólnych celów i wspólnych wartości" - napisał w liście Prezydent Andrzej Duda. Każda książka przyniesiona przez czytelników została ostemplowana okolicznościową pieczęcią otrzymaną z Kancelarii Prezydenta Rzeczpospolitej.  Dziękuję wszystkim za udział i do zobaczenia za rok.

 

 

 

 

 

 

Spotkanie z pisarką

Krystyną Wasilkowską - Frelichowską

 

 

21 czerwca br. w Bibliotece odbyło się spotkanie autorskie z pisarką Krystyną Wasilkowską - Frelichowską. Regionalistką, zakochaną w Kujawach i swoim mieście rodzinnym - Nieszawie. Uwielbia podróże i dobrą, prostą kuchnię, dlatego w jej książkach nie mogło zabraknąć przepisów na swojskie jadło. Jest stypendystką Marszałka Województwa Kujawsko - Pomorskiego.

Na spotkaniu autorka zaprezentowała swój najnowszy album pt. "Niknące miasto". To publikacja poświęcona Nieszawie, zawierająca liczne rysunki, zdjęcia archiwalne i współczesne. Inspirujące rysunki stworzone zostały przez Dariusza Chroła, artystę plastyka, który z Nieszawy nie pochodzi, ale zachwycił się nią, gdy jako student przyjechał tu na plener malarski. Potem wracał wielokrotnie, zafascynowany malowniczością tego regionu. W albumie znalazły się teksty literackie autorki i jej córki Kingi Frelichowskiej, które w założeniu są symbolicznym głosem dwóch pokoleń. Jak pisze autorka : "To dwa różne głosy. Dzieli nas nie tylko różnica wieku i doświadczenie, ale przede wszystkim perspektywa postrzegania. Jedna ogląda swoją Małą Ojczyznę "od wewnątrz", druga - migrantka- patrzy na nią "z zewnątrz". Autorka "zaprasza czytelników do swojej Nieszawy - bardzo dla niej ważnego punktu na mapie i w sercu. Pospacerujmy się wspólnie po jej ulicach, zajrzyjmy do podwórek, odwiedźmy świątynie, zrekonstruujmy w wyobraźni świat, który bezpowrotnie minął. Zatrzymajmy się na chwilę i pomyślmy wspólnie o jej przyszłości. Wierzę, że ten nadwiślański gród jak mityczny Feniks odrodzi się do życia". Spotkanie było w ciekawe, pełne wspomnień i  historii.

 

 

 

 

 

 

 

 

"Mała Książka - Wielki Człowiek"

 

We wrześniu 2018 roku 3 tysiące placówek bibliotecznych w całej Polsce - w tym nasza przystąpiło do pilotażowej edycji projektu dla trzylatków realizowanego w ramach kampanii społecznej "Mała Książka - Wielki Człowiek". Miała ona zachęcić rodziców do częstego odwiedzania bibliotek i codziennego, rodzinnego czytania z dzieckiem. W naszej bibliotece 17 dzieci otrzymało Wyprawkę Czytelniczą i Kartę Małego Czytelnika do zbierania naklejek, a w całej Polsce ponad 22 tys. dzieci. Po zebraniu 10 naklejek Mały Czytelnik otrzyma imienny dyplom potwierdzający jego czytelnicze zainteresowania. W naszej Bibliotece pierwszymi dziećmi, które odebrały dyplomy i upominki byli : Patrycja Porańska, Mikołaj Serkowski, Krzysztof Kicuł i Wiktor Andrzejewski.

 

 

 

 

Spotkanie z poezją

 

 

We wtorek 27 listopada br. odbyło się spotkanie z ks. Piotrem Głowackim, poetą, doktorem teologii, proboszczem parafii św. Urszuli w Kowalu. Ksiądz Głowacki od czasów młodości pisał wiersze. Poezja była bliska jego sercu także w późniejszym czasie, kiedy był już klerykiem i kapłanem. Poezja ks. Piotra, o czym mogli przekonać się uczestnicy spotkania słuchając recytacji wierszy poety w wykonaniu czytelników i samego autora, przesycona jest bogactwem różnorodnych refleksji i pełna autentycznych przeżyć. Pełnych duchowości treści, ale też dotyczących codziennych, zwyczajnych aspektów życia. Autor wydał trzy tomiki wierszy, pierwszy pt. "Odwieczna klepsydra", drugi pt. "Bóg jest kapitalny" i trzeci najnowszy pt. "Bogu rzucam się na szyję". Dwa ostatnie tomiki wierszy ze swoim autografem poeta podarował Bibliotece. Bardzo dziękuję. Spotkanie z ks. Piotrem Głowackim zorganizował Klub Seniora 50+ i biblioteka.

 

 

 

 

 

 

Spotkanie młodzieży z

Magdą Skubisz

 

Młodzi czytelnicy spotkali się z Panią Magdą Skubisz autorką książek dla młodzieży. Ukończyła Akademię Muzyczną w Katowicach i zawodowo zajmuje się emisją głosu, a także współpracuje z rzeszowskimi teatrami jako konsultant ds. wokalnych. Koncertowała m.in. z Urszulą Dudziak, a jej uczniami byli finaliści Voice of Poland - Arek Kłusowski i Kamil Bijoś.

 

 

 

 

Spotkanie z pisarzem

Przemysławem Semczukiem

 

 

W środę 12 września br. o godz. 16.00 Biblioteka zaprosiła czytelników na spotkanie z pisarzem  Przemysławem Semczukiem.  Pan Semczuk jest dziennikarzem, publicystą i pisarzem specjalizującym się w tematyce historii Polski okresu PRL. Jest autorem książek kryminalnych takich jak : "Wampir z zagłębia", "Tak będzie prościej" czy "Kryptonim Frankenstein". Spotkanie było ciekawe,  pełne emocji i z dreszczykiem.

 

 

 

 

 

 

 

NARODOWE  CZYTANIE

08.09.2018 r.

 

 

 

W sobotę 8 września br. po raz kolejny Biblioteka wzięła udział w Narodowym Czytaniu. W tym roku od godz. 10.00 przed budynkiem Biblioteki zaczeliśmy czytać "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego.  Każdy przyniesiony egzemplarz lektury przyniesiony przez czytelników został ostemplowany okolicznościową pieczęcią otrzymaną z Kancelarii Prezydenta Rzeczpospolitej.

Dziękuję wszystkim za udział i ... do zobaczenia za rok.

 

 

 

 

 

 

"MAŁA KSIĄŻKA - WIELKI CZŁOWIEK"

 

Biblioteka została zakwalifikowana do udziału w pilotażowym projekcie Instytutu Książki "MAŁA KSIĄŻKA - WIELKI CZŁOWIEK". Projekt przeznaczony jest dla trzylatków w ramach ogólnopolskiej kampanii "Mała Książka - Wielki Człowiek" i rozpocznie się w połowie września 2018 roku. Akcja ma zachęcić rodziców do odwiedzania bibliotek i codziennego czytania z dzieckiem. Każdy trzylatek, który przyjdzie do biblioteki, otrzyma w prezencie Wyprawkę Czytelniczą, a w niej : książkę "Pierwsze wiersze dla ...." oraz Kartę Małego Czytelnika. Za każdą wizytę w bibliotece zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego Mały Czytelnik otrzyma naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania. W Wyprawce znajdą coś dla siebie także rodzice. "Książką połączeni, czyli o roli czytania w życiu dziecka" to broszura informacyjna, przypominająca o korzyściach wynikających z czytania dzieciom oraz podpowiadająca, skąd czerpać nowe inspiracje czytelnicze. Dzięki akcji dziecko pozna ważne miejsce na czytelniczej mapie dzieciństwa (bibliotekę) i zostanie pełnoprawnym uczestnikiem życia kulturalnego.

Badania wykazują, że dzieci wychowywane pośród książek są bardziej pewne siebie, mają większy niż rówieśnicy zasób słownictwa i dobrze rozwiniętą wyobraźnię.

Więcej informacji oraz lista bibliotek biorących udział w projekcie znajduje się na stronie : www.wielki-czlowiek.pl

 

 

 

 

 

 

"Noc bibliotek" w Zakrzewie

 

   W sobotę 9 czerwca biblioteka uczestniczyła w "Nocy bibliotek". Uczestnicy zmierzyli się z krzyżówkowym łamaniem głowy, rebusami, wykreślankami itp. Obejrzeli również naszą wieś z różnych okresów w albumach "Zakrzewo na starej fotografii". A o godz. 22.00 w blasku pochodni wyruszyli na historyczny spacer ulicami Zakrzewa. Wspominali znaną przez siebie historię miejscowości, zabytków i ludzi żyjących w dawnych czasach. Przy zakrzewskim pałacu powitał ich duch pięknej Helenki Modlińskiej z Goreckich. Spotkanie przebiegło w miłej i sympatycznej atmosferze. Uczestnicy roztali się z myślą, że sptkają się znów za rok. A więc do zobaczenia ...

 

 

 

 

 

Wspólnie czytaliśmy

"Wesele" Stanisława Wyspiańskiego

 

W tym roku Biblioteka po raz drugi wzięła udział w ogólnopolskiej akcji społecznej Narodowe Czytanie, która propagując czytelnictwo, popularyzuje wybitną polską literaturę. W tym roku na wspólną lekturę Polacy wybrali "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego.

Każdy przyniesiony przez uczestników egzemplarz "Wesela" został ostemplowany okolicznościową pieczęcią.

Dziękuję wszystkim za udział i do zobaczenia za rok.

 

 

 

 

Spotkanie autorskie

 

          28 maja br. w naszej bibliotece  odbyło się spotkanie z Krystyną Wasilkowską - Frelichowską. Autorka promowała swoją najnowszą trzecią z kolei książkę pt. "Ostatni pokój". Akcja książki rozgrywa się w Nieszawie, wśród ich mieszkańców, którzy mogą bez problemu umiejscowić opisane wydarzenia. Sama autorka przedstawiła książkę jako zbiór swoich wspomnień i po trochu fantazji i bajki. Spotkanie przebiegało w ciekawej i sympatycznej atmosferze.

 

 

 

 

 

Majowe Święto Książki w bibliotece

 

             Maj tradycyjnie kojarzy się nam ze świętem książki i biblioteki. Do zwyczajów nalężą majowe imprezy związane z książką. I tak było. Uczniwie z klas I - III uczestniczyli w spotkaniach, podczas których rozwiązywały krzyżówki, rebusy, zagadki o książkach i bibliotece. Na podstawie karty katalogowej szukały książek na półkach. Trudu i przeciwności było mnóstwo ale jaka radość gdy udało się odnaleźć samodzielnie książkę. Warto było spróbować...

 

 

 

 

Jestem ciekawski - wszystko mnie interesuje

 

        W maju dzieci z klas pierwszych uczestniczyły w warsztatach literacko - plastycznych z Ciekawskim Georgem. Prowadziła je Pani Anna Uszyńska. Opowiadała o przygodach małej niesfornej małpki o imieniu George. Uczniowie wysłuchali książki pt. "Ciekawski Georgr dostaje medal", a następnie przy pomocy prezentacji multimedialnej poznali budowę układu słonecznego oraz dowiedzieli się ciekawych informacji o pierwszych zwierzętach w kosmosie. Potem dzieci pisały list do bohatera warsztatów w formie ilustracji. Po kosmicznej części uczestnicy obejrzeli bajkę pt. "Ciekawski George w bibliotece". Czas minął dzieciom miło i zabawnie a przede wszystkim pouczająco. Na koniec były wspólne pamiątkowe zdjęcia z małpką. Zapraszamy do galerii.

 

 

 

 

 

Pluszowy Miś ma już 114 lat !!!

 

      25 listopada każdego roku obchodzony jest Światowy Dzień Pluszowego Misia. Choć trudno w to uwierzyć, pierwszy miś maskotka powstał 114 lat temu i do dziś pozostaje jedną z najpopularniejszych dziecięcych zabawek na świecie. Trudno sobie wyobrazić dzisiejszy świat bez Pluszowego Misia. Jest towarzyszem dzieci i dorosłych w świecie beztroskiej zabawy oraz przyjacielem - powiernikiem największych sekretów i tajemnic. Miękki, puchaty i taki z łatką, najlepszy przyjaciel dzieci i niezastąpiona przytulanka przy zasypianiu. Mimo coraz nowocześniejszych i coraz bardziej atrakcyjnych zabawek, moda na misie nie przemija.

Światowy Dzień Pluszowego Misia to święto stosunkowo nowe. Zostało ustanowione dopiero 25 listopada 2002 roku - dokładnie w setną rocznicę powstania tej popularnej maskotki.

Z tej okazji przedszkolaki w piątek 25 listopada odwiedziły bibliotekę i uczestniczyły w zajęciach poświęconych misiom.

 

 

 

 

 

Spotkanie z poetami

 

        W czwartek 27 października br. gościliśmy w naszej bibliotece poetów z Lipnowskiej Grupy Literackiej. Lipnowska Grupa Literacka działa przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Lipnie i zrzesza poetów z Lipna i okolic. Goście zaprezentowali nam swój dorobek literacki :  opowiedzieli o swej pracy twórczej i czytali swoje wiersze. Spotkanie przebiegło w miłej i pełnej zadumy atmosferze.

 

 

 

 

 

 

 

My też czytaliśmy "Quo vadis"

 

W tym roku po raz pierwszy Gminna Biblioteka Publiczna wzięła udział w ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie. Do wspólnego czytania "Quo vadis" zasiedli przedstawiciele władz samorządowych, Gimnazjum, OSP oraz czytelnicy zakrzewskiej biblioteki. Słuchaczami byli uczniowie Publicznego Gimnazjum oraz mieszkańcy.

Przypomnijmy - Narodowe Czytanie to akcja zainicjowana w 2012 roku przez prezydenta Bronisława Komorowskiego, mająca popularyzować fundamentalne w polskiej kulturze dzieła, wzmacniać poczucie wspólnej tożsamości, a także promować kulturę żywego słowa w jej najdoskonalszych przejawach.

Każdy przyniesiony przez uczestników egzemplarz "Quo vadis" został ostemplowany okolicznościową pieczątką.

Akcja Narodowego Czytania będzie kontynuowana w następnych latach, a więc do zobaczenia za rok.

 

 

 

 

 

 

Ogólnopolski Zlot Członków Dyskusyjnych Klubów Książki

Literacki Woodstock Wrocław 2016

 

Literacki Woodstock to ogólnopolski zlot członków i moderatorów Dyskusyjnych Klubów Książki. Był okazją do integracji klubowiczów z całej Polski, ale też do niezapomnianych spotkań z literaturą i jej twórcami. Gwiazdami spotkań autorskich Literackiego Woodstocku byli hiszpańscy pisarze : Rosa Montero i Ildefonso Falcones oraz polska pisarka - Olga Tokarczuk. Klubowicze uczestniczyli w gali wręczenia nagród dla najbardziej poczytnych autorów literatury w klubach DKK. Nagrody otrzymali :

w kategorii literatura piękna - Jacek Dehnel i Wiesław Myśliwski,

w kategorii literatura faktu - Jacek Hugo - Bader

w kategorii literatury dla dzieci i młodzieży - Barbara Kosmowska

A w sobotę na wrocławskim rynku klubowicze wraz z profesjonalnymi chórami zaśpiewali po raz pierwszy Hymn Książki, który będzie od przyszłego roku odśpiewany na całym świecie - więc było to dla uczestników historyczne wydarzenie.

Literacki Woodstock odbył się w dniach 27 - 31 lipca br. na terenie Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych im. gen. Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu oraz na wrocławskim rynku. Nasz klub DKK reprezentowały Anna Błachowicz i Elżbieta Krzyżaniak. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w Galerii.

 

 

 

 

 

Spotkanie autorskie z Agnieszką Frączek

 

Dnia 13 czerwca br. w Bibliotece w Zakrzewie odbyło się spotkanie autorskie z pisarką literatury dziecięcej Panią Agnieszką Frączek. Spotkanie miało formę spontanicznego dialogu pomiędzy autorką i dziećmi. Pisarka w błyskawiczny sposób nawiązała kontakt z uczniami, chętnie odpowiadała na ich pytania, ale równie chętnie kierowała pytania do nich. Podczas spotkania czytała dzieciom fragmenty swoich wierszy i wspólnie z nimi tropiła błędy językowe jakie najczęściej zdarza się nam popełniać na co dzień. Wykorzystała wiele ciekawych przykładów. Każdy z uczestników chyba na zawsze zapamiętał, że ubieramy choinkę a nie spodnie, bo spodnie wkładamy. W interesujący sposób opowiedziała jak powstaje książka, zwróciła uwagę na pracę ilustratora książek, że czytany tekst można lepiej lepiej zapamiętać właśnie dzięki ciekawym ilustracjom. Po spotkaniu dzieci chętnie korzystały z możliwości zakupienia książek, uzyskania autografów oraz uwiecznienia mile spędzonego czasu na pamiątkowych fotografiach z pisarką.

 

 

 

 

Książka uczy, bawi, wychowuje ...

 

       W maju i czerwcu w zajęciach  bibliotecznych uczestniczyli uczniowie klasy Ib, Ia i II ze SP w Zakrzewie oraz uczniowie klas

I - III SP SPSK w Siniarzewie. Tematem wszystkich zajęć była budowa książki oraz rola książki w wychowaniu młodego pokolenia. Dzieci rozwiązywały zagadki, krzyżówki o książkach. Największe zainteresowanie wzbudziło  oglądanie książek - zabawek czyli książek dźwiękowych, z okienkami itp.

 

 

 

 

Jak korzystać z katalogów bibliotecznych

 

 

W maju w Punkcie bibliotecznym w Siniarzewie odbyła się lekcja biblioteczna z uczniami klas IV - VI SP SPSK  w Siniarzewie, a czerwcu w Bibliotece w Zakrzewie z uczniami klasy III. Temat zajęć dotyczył korzystania z katalogów bibliotecznych. Uczestnicy dowiedzieli się nie tylko o katalogach ale i o zbiorach, nowościach książkowych oraz roli książki w życiu młodego człowieka. Uczniowie uczestniczyli w również w zajęciach praktycznych. Ich zadaniem było wyszukanie książek na podstawie kart katalogowych. Emocji było mnóstwo ale również zadowolenie i radość z wykonania zadania.

 

 

 

 

Nasze bezpieczeństwo

 

2 lutego uczniowie klasy III uczestniczyli w spotkaniu na temat bezpieczeństwa. Omawiane sprawy dotyczyły bezpieczeństwa w sieci, na ulicy, w szkole, domu a także w kontaktach z rówieśnikami, nieznajomymi. Dzieci rozwiązywały krzyżówki, rebusy poruszające sprawy bezpieczeństwa. Mogły obejrzeć książki, które pomagają dzieciom odnaleźć się w konkretnej sytuacji czy zdarzeniu.

 

 

 

 

 

Spotkanie mikołajkowe

 

3 i 4 grudnia uczniowie klasy pierwszej a i pierwszej b Szkoły podstawowej w Zakrzewie uczestniczyły w spotkaniu mikołajkowym. Dzieci wysłuchały bajki Angeliki Stubner pt. "Sekretna księga Świętego Mikołaja". W trakcie głośnego czytania uczniowie rozwiązywali zadania związane ze świętami i bajką. Zapoznały się i pooglądały nowości książkowe z literatury dziecięcej, które mogły wypożyczyć do domu.

 

 

 

 

 

"Czy to wczoraj, czy to dziś - dzieciom jest potrzebny miś"

 

25 listopada to dzień, kiedy na świecie obchodzi się urodziny pluszowego misia. Miś jest przyjacielem dzieci - to nie tylko pluszowa przytulanka, to "ktoś" bardzo bliski, czuły, cierpliwy i często niezastąpiony. Misiaczki towarzyszą dzieciom zarówno w chwilach radości jak i smutku. Są powiernikami dziecięcych tajemnic, ocierają łzy, pomagają zasypiać. To nic, że ucho się oderwało, to nic, że kolor wypłowiał. Czym starszy miś, tym więcej tajemnic posiada i bliższy jest dziecięcemu sercu. Do zakrzewskiej biblioteki na wspólne obchody Światowego Dnia Pluszowego Misia przyszły dzieci z przedszkola i szkoły podstawowej w Siniarzewie i Zakrzewie. Dzieci rozwiązywały rebusy, zagadki, śpiewały i oglądały książeczki - oczywiście o misiach. Na koniec uczestnicy otrzymali słodkie co nieco od pluszowego misia i skosztowały torta z wizerunkiem Kubusia Puchatka ufundowanego przez Przyjaciela biblioteki. Dziękujemy.

 

 

 

 

"Czym skorupka za młodu nasiąknie, tym ..."

 

W ramach współpracy Biblioteka wspólnie z wychowawcami Publicznego Przedszkola prowadzi cykliczne zajęcia czytelnicze pt. „Czym skorupka za młodu …”. Raz w miesiącu bibliotekarka odwiedza dzieci i głośno czyta książeczki a potem wspólnie z dziećmi omawia. Celem tej akcji jest rozbudzenie w małych dzieciach zainteresowania książką, rozwijania wyobraźni i pobudzania fantazji. Efektem tych spotkań są prace plastyczne przedszkolaków. Można je oglądać na wystawce w przedszkolu i w bibliotece.

 

 

 

 

Spotkanie autorskie

 

W środę 16 października br. o godz. 17.30 odbyło się  spotkanie z

Jolantą Szwalbe autorką inspirujących antologii cytatów i edytorką.

Misją autorki jest inspirować do aktywności, dawać radość, dobrą energię, ale i nadzieję, że można przezwyciężyć najgorszą sytuację w życiu.

Spotkanie przebiegło w miłej i rodzinnej atmosferze. Książki autorki można wypożyczyć w bibliotece.

Życzymy przyjemnej lektury i pozytywnych przemyśleń w jesienne wieczory.

Narodowe Czytanie 3.09.2022 r.

Narodowe Czytanie  3.09.2022 r.

Noc Bibliotek 5.X.2019 r.

Noc Bibliotek 5.X.2019 r.

spotkanie z Magdą Skubisz

spotkanie z Magdą Skubisz

Światowy Dzień Pluszowego Misia - 2016 r.

Światowy Dzień Pluszowego Misia - 2016 r.

Nie odnaleziono wydarzeń w wybranym okresie.

Pogoda

Zegar

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Kwiecień 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny